Sponsor oficial al
Fostul prefect de Mehedinţi Ion Mîţu , aflat la volanul altei maşini, pare să fi fost ceva mai treaz . În cazul său probele relevă o alcolemie de 0,70 la mie alcool în sânge. Poliţiştii de la Biroul Poliţiei Rutiere Mehedinţi i-au sancţionat la fel de dur şi fără discriminare pe cei doi foşti demnitari judeţeni ca pe orice şofer de rând: Mîţu, amendă şi permisul de conducere suspendat pe trei luni, iar Nodiţ - dosar penal şi permis auto suspendat trei luni.
Fostul prefect de Mehedinţi Ion Mîţu a fost prins beat la volan de către poliţie, şi nu “parfumat”, aşa cum ne declarase el zilele trecute, dorind, probabil, să dea dovadă de aroganţă la adresa oamenilor legii, care-l “mirosiseră” că băuse. Rezultatul probelor de sânge a arătat că Ion Mîţu a avut o alcolemie de 0,70 la mie alcool pur în sânge. Norocul lui, dacă se poate spune aşa, este că nu a avut peste 0,80 la mie alcool în sânge, căci de la acest nivel de beţie te alegi cu dosar penal. Însă a fost amendat conform legii şi a rămas pieton pe o perioadă de trei luni, mai precis i s-a suspendat permisul auto de conducere. Tot în acea seară de 15/16 iunie, fatidică pentru Mîţu, a picat în plasa poliţiştilor alt şofer “cu greutate”. Este vorba despre fostul vicepreşedinte al CJ Mehedinţi Andi Nodiţ. Potrivit Poliţiei, imediat ce a fost oprit, la fel ca şi Mîţu, “emana vapori de alcool”, mai precis mirosea a băutură. Dacă Mîţu a suflat în fiolă fără niciun rezultat, Nodiţ le-a spus din capul locului oamenilor legii că are probleme medicale şi nu poate sufla. Însă a solicitat şi el probe de sânge. Rezultatul probelor de sânge în cazul său sunt uluitoare: 1,25 la mie alcool în sânge. Conform legii, poliţiştii de la Biroul Poliţiei Rutiere Drobeta Turnu Severin i-au întocmit dosar penal lui Nodiţ pentru conducerea pe drumurile publice cu o alcolemie de peste 0,8 la mie alcool în sânge a unui autoturism, plus suspendarea permisului auto pe o perioadă de trei luni. “I. M. a fost sancţionat conform legii şi i s-a suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de trei luni, iar în cazul lui A. N. s-a întocmit dosar penal, precum şi suspendarea permisului auto pe o perioadă de trei luni. Rezultatul probelor biologice a fost de 0,7 la mie alcol în sânge şi, respectiv, 1,25 la mie alcool în sânge”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Mehedinţi, subcomisarul Nicolae Lohon.
Nodiţ încearcă să se apere
Contactat telefonic, fostul vicepreşedinte al CJ Mehedinţi Andi Nodiţ ne-a declarat că va încerca să se apere în măsura în care îi permite legea:
Am luat la cunoştinţă de rezultatele comunicate de Poliţie, nu sunt de acord cu ele şi, în măsura în care legea îmi permite, voi solicita recalcularea probelor biologice.
Ne-a declarat fostul vice al CJ Mehedinţi Andi Nodiţ
Din păcate, fostul prefect Ion Mîţu nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere. Însă iniţial, înainte de a veni rezultatul probelor de sânge, Mîţu ne-a declarat că nu a băut nimic, că nu mirosea a băutură, cum spuneau poliţiştii, ci a “parfum”.
Amândoi veneau de la un chef
Cei doi foşti demnitari locali au picat pe o acţiune a IPJ Mehedinţi care a vizat razii şi controale complexe timp de patru zile consecutive. Ei au fost opriţi de echipaje de poliţie diferite, în noaptea de 15/16 iunie 2013, la intervale scurte de timp, pe strada Carol din municipiu. Cel mai probabil veneau de la un chef. Şoferul Mîţu a fost oprit de Poliţie în jurul orei 1, iar şoferul Nodiţ în jurul orei 1.30.
Purtătorul de cuvânt al IPJMehedinţi, subcomisarul Nicolae Lohon, a declarat că, la controlul efectuat de către echipajele de poliţie, cei doi emanau vapori de alcool şi că, din acest motiv, s-au făcut demersurile necesare pentru stabilirea alcoolemiei:
Cele două persoane, în calitate de conducători auto, au fost depistate în trafic pe bulevardul Carol din Severin. La controlul efectuat, ambii emanau vapori de alcool. Unul dintre aceştia, A. N. , pe motivul unor afecţiuni medicale, nu a putut sufla în etilotest, iar celălalt şofer, I. M., a încercat în repetate rânduri, dar nu s-a stabilit alcoolemia. Ambii au solicitat recoltarea de probe biologice de sânge. În funcţie de rezultatul probelor de laborator urmează a se stabili natura faptei comise.
Ne-a declarat, zilele trecute, purtătorul de cuvânt al IPJ Mehedinţi, subcomisarul Nicolae Lohon
Distribuie articolul:
Alte articole
Nouă verdicte de la ANI pentru Oltenia
- de
- 18 Iunie 2013
FRF şi LPF, structuri de tip mafiot
- de
- 18 Iunie 2013
Sechestru pe bunurile lui Sandu, Dragomir, LPF şi FRF
- de
- 18 Iunie 2013
Şefii FRF, acuzaţi de abuz în cazul dezafilierii «U» Craiova
- de
- 17 Iunie 2013
«Tătuţu’» afacerilor din Olt, la judecată
- de
- 16 Iunie 2013
Craioveanul cu plantaţia de canabis a scapat ieftin
- de
- 9 Iunie 2013
Şefii de la Gardă şi de la Finanţe - capii mafiei evazioniştilor
- de
- 6 Iunie 2013
A băgat mâna în banii locatarilor
- de
- 3 Iunie 2013
Patron de şcoală de şoferi condamnat pentru trafic de influenţă
- de
- 3 Iunie 2013

