Sponsor oficial al
Universităţile îşi deschid astăzi porţile pentru studenţi. Începe noul an universitar. Universitatea din Craiova organizează festivităţile pentru deschiderea oficială a noului an universitar 2013/2014 începând cu ora 10.30, în Sala Albastră a instituţiei de învăţământ superior. Tot cu acest prilej, de la ora 12, la Facultatea de Litere, Orchestra Simfonică a Filarmonicii “Oltenia” va susţine un concert, sub bagheta dirijorului Alexandru Iosub. În program: Johannes Brahms: Uvertura festivă academică (fragment), Giuseppe Verdi (200 de ani de la naştere): Uvertura operei “La forza del destino” (“Forţa destinului”), Ludwig van Beethoven: Simfonia a VII-a în La major, op. 92 (finalul), Gaetano Donizetti: Uvertura operei “Don Pasquale”, Paul Constantinescu (50 de ani de la moarte): “Olteneasca”, Georges Bizet: “Carmen”, selecţiuni din Suitele I şi II (Preludiu, Dans boem, Habanera, Toreadorii), Gerónimo Giménez: “La Boda de Luis Alonso” (“Logodna lui Luis Alonso”).
Preşedintele Consiliului Judeţean Dolj, Ion Prioteasa, a transmis deja un mesaj cadrelor universitare, dar şi studenţilor:
Universităţile din Craiova, instituţii de prim rang ale sistemului educaţional românesc, consacrate atât pe plan naţional, cât şi european prin rezultatele deosebite obţinute, îşi deschid porţile pentru o nouă generaţie de studenţi, pentru care începe astfel o etapă decisivă în formarea lor profesională. Mă bucur că managementul universitar craiovean răspunde provocărilor generate de globalizare şi creşterea mobilităţii pe piaţa muncii, construind programe de pregătire performante şi adaptându-le continuu atât la conjuncturile prezente, cât şi la perspectivele de dezvoltare a României şi a Europei. Este un efort de apreciat şi, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Dolj, vreau să felicit conducerea şi cadrele didactice ale universităţilor din Craiova. Totodată, reiterez deschiderea deplină a instituţiei pe care o reprezint pentru cooperare, precum şi întreaga susţinere pentru proiectele care vizează stimularea şi dezvoltarea mediului educaţional. Cu ocazia deschiderii cursurilor universitare, urez întregului corp didactic putere de muncă şi un nou an de învăţământ care să stea sub semnul reuşitei şi al performanţei, iar studenţilor - succes şi, pe viitor, cât mai multe realizări ca profesionişti în domeniile pentru care au optat.
Distribuie articolul:
Au căzut pe şase
1 Octombrie 2013Alte articole
OLGUŢA VASILESCU SCOATE BAIONETA
- de
- 29 Septembrie 2013
«Locuiesc în vile, dar declară că sunt persecutaţi politic»
- de
- 25 Septembrie 2013
Olguţa Vasilescu, acţiuni grave de şantaj la adresa Universităţii Craiova
- de
- 25 Septembrie 2013
Maidanezii au mai făcut o victimă
- de
- 24 Septembrie 2013
UPDATE VIDEO / Antonie Solomon, condamnat definitiv
- de
- 22 Septembrie 2013
CSU CRAIOVA VA FI EXCLUSĂ DIN COMPETIŢIA FOTBALISTICĂ
- de
- 21 Septembrie 2013
Probleme interminabile în cartierul Brestei de la periferia Craiovei
- de
- 16 Septembrie 2013
OLGUTA, FAPTE GRAVE DE CORUPTIE
- de
- 15 Septembrie 2013
317 hectare de luciu de apă, plimbaţi de la Ana la Caiafa
- de
- 13 Septembrie 2013
Primăria Craiova, acuzată că a dat mită FRF
- de
- 13 Septembrie 2013

