Sponsor oficial al
Un polițist rutier din cadrul IPJ Gorj a fost condamnat definitiv la 7 ani și 10 luni de închisoare pentru luare de mită în variantă agravată, abuz în serviciu și fals intelectual.

Potrivit unui comunicat al DGA, Curtea de Apel Craiova a dispus condamnarea definitivă a unui inculpat, la data comiterii faptelor agent de poliție în cadrul IPJ Gorj, la pedeapsa de 7 ani și 10 luni de închisoare în regim de executare a pedepsei pentru săvârșirea infracțiunilor de luare de mită în variantă agravată, abuz în serviciu și fals intelectual.
Potrivit probatoriului, în 24 august 2020, agentul de poliție, aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza comunei Peștișani, județul Gorj, a oprit pentru control un autovehicul care tracta un motocompresor fără inspecție tehnică periodică valabilă.
Cu toate că situația impunea aplicarea unei amenzi și reținerea certificatului de înmatriculare, agentul nu a dispus aceste măsuri și nici nu a consemnat în documentele operative aspectele constatate, pretinzând în schimb, cu titlu de mită, remiterea unei sume de bani prin intermediul unei angajate a unei stații de alimentare cu carburanți din zonă. Astfel, suma de 500 de lei a fost lăsată la respectiva locație de către alte persoane contactate de șofer.
Ulterior, în 9 martie 2023, același agent a oprit pentru control un alt autoturism și a pretins o sumă de 850 de lei pentru a nu dispune măsura suspendării dreptului de a conduce, deși conducătorul auto efectuase o depășire neregulamentară,
prin trecere peste linia continuă. Pentru a acoperi fapta, agentul a întocmit în mod fals un proces-verbal contravențional, consemnând în mod nereal că fapta ar fi constat într-o traversare neregulamentară în calitate de pieton.
(sursa: Mediafax)
Distribuie articolul:
Alte articole
CRAIOVIȚA PARADISE - CRAIOVA, dezvoltare urbanistică fără precedent
- de Advertorial
- 3 Decembrie 2019
Sfârșit proiect "Extinderea activității companiei BLACKWATER MEDIA SRL"
- de editie.ro
- 19 Decembrie 2019
#SărbătorileAuGust. Bulgărași de zăpadă
- de Ionescu Roxana
- 11 Decembrie 2020
Grecul Michalis Kakiouzis va antrena echipa masculină de baschet din Bănie
- de Octavia Hantea
- 10 Iunie 2021
Bălan, selectat în echipa etapei
- de editie.ro
- 26 Octombrie 2021
Campionatul European Under 18 de handbal masculin are loc la Craiova
- de Octavia Hantea
- 8 August 2022
GALERIE FOTO. FCU-Chindia, play-out Superliga, etapa 6, 28 aprilie 2023
- de Cătălin Ciupureanu
- 22 Septembrie 2024

