Sponsor oficial al
Prima ediție din 2025 a titlurilor de stat FIDELIS a fost listată oficial la Bursa de Valori București (BVB).
Evenimentul a fost deschis de viceprim-ministrul și ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, care, alături de echipa sa, a dat startul tranzacționării.
Lansarea din acest an a stabilit trei recorduri: valoarea totală a investițiilor a depășit 4,3 miliarde de lei, un nou maxim față de precedentul record de 3,5 miliarde lei din octombrie 2024. De asemenea, s-au înregistrat peste 44.000 de ordine de subscriere, iar numărul donatorilor-investitori a ajuns la 5.722, cu plasamente de peste 537 milioane lei – cel mai mare de la începutul parteneriatului cu Rock FM.
„În primul rând, doresc să le mulțumesc partenerilor noștri, dar și investitorilor pentru încrederea acordată și pentru consecvența cu care investesc în titlurile de stat Fidelis! Împreună, am demonstrat că avem soluții de investiții autohtone, sigure și profitabile.
Noutatea este că atât Fidelis, cât și Tezaur vor veni cu emisiuni lunare, vom avea o perspectivă mult mai clară pentru investitori, vom avea oportunități mai multe pentru cei care doresc să investească în aceste titluri, iar veniturile care se realizează din aceste emisiuni de obligațiuni să fie cât se poate de profitabile pentru investitorii din țară.
Pentru Ministerul Finanțelor, prioritatea numărul unu este finanțarea deficitului la costuri cât mai mici și generarea acestui flux către piețele de capital, care ajută foarte mult și care începe să deschidă noi perspective pentru investitori și pentru persoanele fizice”, a declarat ministrul Finanțelor.
Succesul ediției din ianuarie confirmă interesul tot mai mare al românilor pentru investițiile în titluri de stat, iar autoritățile promit noi oportunități pentru investitori în lunile următoare.
Distribuie articolul:
Alte articole
Călătorește în SUA fără viză: ce este Programul Visa Waiver și autorizația ESTA
- de Florin Bâcu
- 11 Ianuarie 2025
GALERIE FOTO. FCU-Chindia, play-out Superliga, etapa 6, 28 aprilie 2023
- de Cătălin Ciupureanu
- 22 Septembrie 2024
Sfârșit proiect "Extinderea activității companiei BLACKWATER MEDIA SRL"
- de editie.ro
- 19 Decembrie 2019
#SărbătorileAuGust. Bulgărași de zăpadă
- de Ionescu Roxana
- 11 Decembrie 2020
Tendințe de modă ce au în spate rasismul neintenționat
- de Ionescu Roxana
- 13 Octombrie 2020
Crosul Severinului, eveniment ajuns la cea de-a IV-a ediție
- de Octavia Hantea
- 14 Mai 2024