Sponsor oficial al
Programul voucherelor de 50 de lei pentru plata energiei electrice va continua și în 2026, a anunțat, marți seara, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.
Întrebat dacă se vor modifica plafoanele pentru persoanele vulnerabile, ministrul a precizat că prelungirea programului nu este condiționată de o decizie administrativă privind numărul de beneficiari, ci de ritmul în care cetățenii se înscriu.
„Nu depinde neapărat de noi. Este vorba despre ritmul de înscriere în program. Împreună cu Ministerul Muncii am făcut o prognoză care indică o creștere a acestui ritm în 2026, pe baza impactului estimat. Rămâne însă o prognoză, nu știm exact câte persoane se vor înrola anul viitor”, a declarat Alexandru Nazare, adăugând că Ministerul Muncii are o analiză detaliată în acest domeniu.
Ministrul a exclus orice modificare a pragurilor de venit, stabilite în prezent între 1.740 și 1.980 de lei pentru persoanele singure.
„Nu se schimbă. Programul se prelungește în aceleași condiții, luând în calcul o creștere a ritmului de înscriere”, a spus Nazare.
Distribuie articolul:
Alte articole
Dar despre FRF nu ne povestește nimic Recorder?
- de Răzvan Ioan Boanchiș
- 11 Decembrie 2025
Ministrul Finanțelor participă la reuniunea ECOFIN de la Bruxelles
- de Florin Bâcu
- 11 Decembrie 2025
Topul țărilor ale căror echipe au câștigat cele mai multe trofee Champions League - Spania conduce detașat
- de editie.ro
- 13 Noiembrie 2025
Craiova va găzdui, în premieră, un meci de Cupa Davis
- de Octavia Hantea
- 28 August 2024
Politicieni neisprăviți și pompieri de elită
- de Răzvan Ioan Boanchiș
- 5 Decembrie 2025
GALERIE FOTO. FCU-Chindia, play-out Superliga, etapa 6, 28 aprilie 2023
- de Cătălin Ciupureanu
- 22 Septembrie 2024

