Sponsor oficial al
Deşi avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a mai păstra şanse reale de salvare, CS Turnu Severin s-a întors fără niciun punct din Ardeal şi e deja cu un picior în Liga a II-a. Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 şi a urcat deasupra liniei retrogradabile, la şapte puncte peste echipa de la Dunăre, asupra căreia are şi avantajul meciurilor directe. Jocul elevilor antrenaţi de Jerry Gane a fost în nota celui din precedata deplasare, însă norocul nu le-a mai surâs, aşa cum se întâmplase la Chiajna. Şi la Cluj echipa severineană a jucat în inferioritate numerică, din minutul 57, după ce sârbul Vranjkovic a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, pentru un henţ inutil la mijlocul terenului.
Fostul pandur atinsese mingea cu mâna şi în propriul careu, în minutul 16, însă arbitrul Radu Petrescu n-a dictat penalti. Per ansamblu, echipa lui Jerry Gane a fost din nou deficitară în faza ofensivă. Nici trupa antrenată de Ionel Ganea nu a avut prea multe ocazii clare, dar a avut mai mult iniţiativa. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 65, când craioveanul Buleică l-a întors pe ambele părţi pe rusul Dzhalilov, iar mingea şutată de el, dintr-un unghi imposibil, a atins palmele grecului Panagopoulos şi a intrat în poartă.
Mă bucur că am marcat. A fost un şut-centrare. Am vrut să dau tare spre poartă, pentru că am văzut să Severinul are probleme la asemenea faze.
Buleică, mijlocaş care în tur evoluase chiar pentru CS Turnu Severin
Tot Buleică expediase şi primul şut pe spaţiul porţii al primei reprize, însă balonul, trimis perpendicular pe poartă, fusese reţinut fără emoţii de Panagopoulos.
Costea a avut şansa egalării
În minutul 80, Costea a avut cea mai mare ocazie a oltenilor, dar şutul său, de la 25 de metri, a fost respins, de sub transversală, de Boşneag. În prelungiri, francezul Thomas a fost împiedicat în careu de fostul său coechipier din tur Ninu, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Astfel, CS Turnu Severin a mai pierdut un meci la limită şi pare deja condamnată la retrogradare. Totuşi antrenorul Jerry Gane încă mai crede într-o salvare miraculoasă, însă admite că echipa sa va trebui să aibă altă atitudine în următoarele două partide, în care va întâlni Gaz Metan Mediaş şi Ceahlăul Piatra Neamţ.
A fost o partidă încrâncenată, între două echipe aflate la retrogradare. Echilibrul s-a rupt după eliminarea lui Vranjkovic, dar gazdele au jucat mai bine şi au meritat victoria. Nu a fost un meci decisiv, fiindcă mai sunt 12 etape şi încă ne putem salva, dar trebuie să avem altă atitudine. Am făcut multe greşeli. Au fost multe pase greşite, nu am ştiut să ţinem de minge şi nu am ajuns în faţa porţii. L-am felicitat pe Ionel Ganea. Am jucat amândoi la Universitatea Craiova şi i-am urat să se salveze! Mi-ar fi plăcut să fie stadionul plin, pentru că fanii de la Cluj sunt pătimaşi ca şi cei de la Craiova.
Jerry Gane
La meciul de pe “Cluj Arena” au putut asistat doar femeile şi copiii sub 14 ani, accesul celorlalţi spectatori fiind interzis, în urma incidentelor provocate de fanii Universităţii la partida cu Steaua.
Distribuie articolul:
Va fi un meci cu scântei
12 Martie 2013Alte articole
ANAF execută silit Şcoala de Fotbal «Gică Popescu»
- de
- 13 Martie 2013
Severin: Muncitorii sezonieri de la uzina de vagoane, trimişi acasă
- de
- 11 Martie 2013
Lupta se mută în instanţă
- de
- 11 Martie 2013
S-a aruncat în faţa trenului
- de
- 10 Martie 2013
Hoţii merg de bunăvoie la puşcărie
- de
- 10 Martie 2013
Mama prinţului Leo, judecată pentru înşelăciune
- de
- 10 Martie 2013
Chiulangiul din vestiar
- de
- 7 Martie 2013
Parazit descoperit în macroul congelat
- de
- 7 Martie 2013
Un oltean în fruntea DNA
- de
- 7 Martie 2013
Suprateranul amputează bugetul de investiţii
- de
- 6 Martie 2013

