Sponsor oficial al

Mediile federale vorbesc tot mai insistent de aruncarea lui Gabriel Bodescu peste bordul unei corăbii aflate de mai multă vreme în derivă. Transformat în lest și azvârlit în apă, probabil că secretarul federal se va duce la fundul unor ape tulburi. Ambarcațiunea însă nu se va redresa, cu toată această ofrandă adusă adâncurilor.
După un deceniu și ceva de haiducii comune cu ale lui Burleanu, Bodescu s-a dedat la propriile sale haiducii, iar șefului nu-i plac îndrăzneții care continuă pe cont propriu procedurile demarate împreună. Se pare că acum pe Bodescu îl trage la fund povestea cu Ștefăneștiul (am scris aici, în Ediție, despre ea nu demult), în urma căreia barajele de promovare în liga a doua, care s-au disputat deja, s-ar putea să fe anulate. De fapt, ar trebui să fie anulate!
Dar asta nu e decât picătura care umple paharul cu lichidul aflat demult la nivelul de preaplin. Mai țineți minte povestea cu bilele acelea la o tragere la sorți pentru Cupa României? Plus zecile, sutele de discuții în care numele lui Bodescu era legat ba de arbitraje comandate, ba de licențieri, ba de amestec prin ciorba diverselor Comisii, teoretic independente. Genul de combinator care apare peste tot pe unde vine iz de bani și de fărădelege. Genul de misit care se bagă în toate. Genul de individ cu zâmbet șmecheresc, cu care e de preferat să te ai ”pe bune”, pentru că altfel....
Sigur că în orice sistem federal au existat astfel de personaje alunecoase. Bela Kassai era un fost chelner, în timp ce Bodescu venea de la o vulcanizare din Buzău. Da, dar Kassai, așa chelner cum era, jucase în divizia A la patru echipe de club (Bihor, Sportul, Jiul, Corvinul), dăduse fotbalului câte ceva până să-i pretindă. În schimb combinatorul de Buzău s-a pomenit direct în fruntea bucatelor a băgat cu compresorul din dotare în roata căruței federale, până la limita exploziei.
El plătește acum pentru ”deviaționismul” de la linia lui Burleanu. Se întâmplă exact ca pe vremea lui Stalin, când Beria, din mână dreaptă a ”Tătucului”, a ajuns în fața plutonului de execuție. Cât timp Bodescu s-a ocupat de voturile șefului, cât timp i-a netezit acestuia drumul către al n-lea mandat, totul a fost în regulă. După aceea n-a mai fost, iar acum plătește.
Descotorosirea de Bodescu e simplă, trebuie doar ca domnii din Comitetul Executiv să ridice mâna. Doar n-or fi nebuni să n-o ridice, când așa trebuie. Dar eliminarea sa nu face Federația nici mai ingenuă, nici mai virtuoasă. În anticameră așteaptă alți combinatori, la fel de ”iscusiți”. Facem prinsoare că nu-l ghiciți pe următorul?
Distribuie articolul:
Alte articole
Topul țărilor ale căror echipe au câștigat cele mai multe trofee Champions League - Spania conduce detașat
- de editie.ro
- 13 Noiembrie 2025
INTERVIU: Roboții umanoizi nu mai sunt un experiment. Dragoș Preda despre utilitate și limite
- de Octavia Hantea
- 10 Februarie 2026
Dar despre FRF nu ne povestește nimic Recorder?
- de Răzvan Ioan Boanchiș
- 11 Decembrie 2025
Ministrul Finanțelor participă la reuniunea ECOFIN de la Bruxelles
- de Florin Bâcu
- 11 Decembrie 2025
Regina șahului mehedințean
- de Stoichița Dumitru
- 2 Februarie 2026
Incendiu într-o școală din Drobeta-Turnu Severin
- de editie.ro
- 27 Februarie 2026

