Sponsor oficial al
Ultimele două sezoane în fotbalul românesc au fost un adevărat dezastru pentru FCU.
FCU Craiova 1948 a retrogradat încredibil la sfârâșitul sezonului trecut din Superliga, astfel că Știința a fost nevoită să se întoarcă în al doilea eșalon al României. Vara trecută, Marius Croitoru, nesilit de nimeni, s-a înhămat și și-a asumat lotul alb-albaștrilor cu obiectiv imediat de revenire în Liga 1, însă, Știința s-a trezit că dă rateuri încă de la primul meci de Liga 2.
Cu fotbaliști plătiți cu mult peste nivelul Ligii a doua, iar unii dintre ei chiar și peste valoarea lor de jucători, FCU a părut că efectiv înoată prin acest campionat. Blazați, debusolați, dezamăgiți de retrogradarea din prima ligă, cei de la care se așteptau evoluții bune în acest campionat s-au complăcut de fapt în rutina săptâmânală a cicului de antrenamente și au avut evoluții extrem de modeste în această stagiune.
Cu toate acestea, zestrea de puncte acumulată de FCU în sezonul regular, care totuși nu a putut duce echipa în play-off-ul Ligii a doua, s-a dovedit a fi suficientă în play-out pentru a evita un dezastru de proporții. În ultimele două partide ale campionatului, meciuri pierdute de FCU cu FC Bihor și Dumbrăvița scor, 3-0, s-a văzut clar că jucătorii lui Vali David nu mai erau deloc cu gândul la fotbal, ci cu gândul doar la terminarea calvarului meciurilor din play-out-ul Ligii 2.
Este clar că pentru stagiunea următoare a Ligii 2, componența lotului trebuie schimbată din temelii. Iar de acum nu mai este în mod sigur loc de patriotism local și sentimente. Fotbalul nu iartă pe nimeni, iar FCU trebuie să redevină cu adevărat o sperietoare pentru formațiile din eșalonul secund, nu un simplu partener de întrecere. Jucătorii blazați, dar și cei care au totuși nevoie de o schimbare, deși șansa de a îmbrăca tricoul unei echipe de mare tradiție probabil că a fost unică pentru unii dintre ei, trebuie să lase locul altora care își doresc cu adevărat performanță în tricoul sfânt al Științei.
Revenind la partida de la Dumbrăvița, meciul a fost unul fără istoric pentru FCU. Din cauza problemelor de lot, Vali David a fost nevoit să improvizeze din nou pe posturi, ba chiar a trimis de această dată și patru UNDERI în primul „11". Aceștia au fost Firulescu, Biosan, Ciobotaru și Manea. Știința și-a făcut jocul și mai greu, după ce ce Ghindovean, min 29 și-a lăsat echipa în 10 oameni, lucru pe care în acest sezon l-au făcut des și alți colegi de ai săi. La momentul eliminării lui Ghinodvean scorul era deja 2-0 pentru gazde. Golurile au fost înscrise de Buțu, min 7 și Ignea din 11 m, min 21. În partea a doua a meciului Dumbrăvița a mai marcat un gol.
Indiferent de situație, totuși de la vară vom rămâne cu speranța că soarele va ieși din nou și pe strada lui FCU, iar noi ne vom păstra credința în inimi lângă Știința.
CSC Dumbrăvița: Ed. Pap (cpt.) – Cibi, Butnărașu, Zurbagiu, Ghinescu (cpt.)(Anișorac 76′) – Ignea (Andr. Olaru 46′) – Paulevici (Pădurariu 46′), Gladun (Curea 76′), Rz. Morariu, Sofran – Buțu
Rezerve: Adl. Iliescu – Bg. Sima, Scutaru, Modan, Ailenei
Antrenor: Cosmin Stan
FCU 194 Craiova: Firulescu – Blidar, Vl. Achim, Biosan, Padula (cpt.)(Raicea 75′) – Vl. Pop, Ghindovean (29′ – eliminat) – Abbey, Dav. Manea (Ed. Cîrstea 63′), Tr. Ciubotaru (M. Ilie 46′) – Cl. Bălan
Rezerve: C. Sandu – Meijer
Antrenor: Valentin David
Eliminat: Darius Ghindovean 29′ (cumul de cartonașe galbene)
Distribuie articolul:
Alte articole
Papa Francisc a murit
- de editie.ro
- 21 Aprilie 2025
INTERVIU | Ramona Schenker, psiholog, despre cât de important este să sprijinim pacienții diagnosticați cu cancer
- de Hantea Octavia
- 14 Noiembrie 2022
Sfârșit proiect "Extinderea activității companiei BLACKWATER MEDIA SRL"
- de editie.ro
- 19 Decembrie 2019
Craiova va găzdui, în premieră, un meci de Cupa Davis
- de Octavia Hantea
- 28 August 2024
#SărbătorileAuGust. Bulgărași de zăpadă
- de Ionescu Roxana
- 11 Decembrie 2020
Campionatul European Under 18 de handbal masculin are loc la Craiova
- de Octavia Hantea
- 8 August 2022
Crosul Severinului, eveniment ajuns la cea de-a IV-a ediție
- de Octavia Hantea
- 14 Mai 2024