Sponsor oficial al
Naţional
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a anunțat că programele de sprijin financiar pentru cultivatorii de usturoi și cartof vor fi lansate abia la începutul anului 2026.
Decizia a fost luată deoarece, în perioada în care trebuiau adoptate actele necesare, România a avut un Guvern interimar, fără putere deplină de decizie. Din acest motiv, procedurile birocratice nu au putut fi finalizate la timp.
Pe lângă blocajele administrative, MADR a explicat că apropierea sfârșitului campaniei de recoltare ar fi făcut aplicarea acestor programe mai puțin eficientă. Astfel, lansarea lor acum nu ar fi adus beneficiile scontate fermierilor.
Totodată, autoritățile spun că această decizie ajută la păstrarea echilibrului bugetar și la o utilizare responsabilă a banilor publici, fără a renunța la sprijinirea fermierilor.
Distribuie articolul:
Alte articole
Bălan, selectat în echipa etapei
- de editie.ro
- 26 Octombrie 2021
Campionatul European Under 18 de handbal masculin are loc la Craiova
- de Octavia Hantea
- 8 August 2022
Crosul Severinului, eveniment ajuns la cea de-a IV-a ediție
- de Octavia Hantea
- 14 Mai 2024
#SărbătorileAuGust. Bulgărași de zăpadă
- de Ionescu Roxana
- 11 Decembrie 2020
INTERVIU | Ramona Schenker, psiholog, despre cât de important este să sprijinim pacienții diagnosticați cu cancer
- de Hantea Octavia
- 14 Noiembrie 2022
Sfârșit proiect "Extinderea activității companiei BLACKWATER MEDIA SRL"
- de editie.ro
- 19 Decembrie 2019
Efectele încălzirii globale: Jocurile Olimpice nu vor mai putea fi organizate vara
- de Florin Bâcu
- 15 Iunie 2024
GALERIE FOTO. FCU-Chindia, play-out Superliga, etapa 6, 28 aprilie 2023
- de Cătălin Ciupureanu
- 22 Septembrie 2024