Sponsor oficial al
Dacă la echipele de baschet şi volei feminin lucrurile sunt încă în ceaţă, din varii motive, unele ţinând de faptul că abia s-a încheiat competiţia internă, iar altele pentru că nu s-au stabilit priorităţi în cadrul clubului, la cea de handbal feminin s-au mişcat destul de bine. Astfel, iubitorii handbalului le pot vedea la lucru în Polivalenta craioveană şi la anul pe Ana - Maria Apipie, Mihaela Briscan, Alexandra Gogoriţă, Cristina Florica sau Andreea Ianaşi, acestea fiind deja certitudini. Faptul că s-au păstrat jucătoarele tinere, de mare valoare, pentru că altfel nu ar fi ajuns în atenţia selecţionerului Gheorghe Tadici, este încă un argument în favoarea unui viitor frumos al acestei formaţii. Este adevărat că locul din clasament şi anul acesta a fost unul slab, dar s-a construit sănătos, pentru viitor. Nu trebuie uitat că, în multe meciuri, pe teren s-au aflat patru - cinci jucătoare până în 23 de ani, dar nici nu este o scuză că s-au pierdut puncte uşor.
Am semnat contracte cu mai multe jucătoare în aceste zile. Chiar înaintea sărbătorilor pascale, am parafat noi înţelegeri cu Briscan, Apipie sau Gogoriţă, pentru a vorbi doar de câteva fete care se vor regăsi în lotul pentru sezonul viitor.
Bogdan Bălan, directorul SCM Craiova
Cum lotul nu este complet, ba mai mult, va fi subţiat prin plecările lui Ildiko Barbu şi Dana Băbeanu, în perioada următoare vor mai avea loc transferuri. Acestea se referă la mai toate posturile, pentru că va mai fi nevoie de jucătoare şi pe linia de nouă metri, nu numai în extreme sau pivot. Referitor la alte mutări, Bogdan Bălan a fost destul de secretos, invocând faptul că nu s-a terminat campionatul. Până la urmă reacţia oficialului clubului craiovean este de înţeles, pentru că orice înţelegere până nu este semnată nu este viabilă. “Nu s-au finalizat transferurile. Sunt discuţii pe mai multe piste, dar, cum mai este încă activitate competiţională, sunt jucătoare care vor să fie cât mai discrete. În perioada următoare lucrurile vor fi clare şi atunci o să dăm publicităţii mai multe amănunte. Cert este că deja avem un nucleu pentru sezonul viitor”, a spus, referitor la subiect, Bogdan Bălan.
Meci de retragere cu bani
În altă ordine de idei, ieri a fost remisă media o informare din partea Sălii Polivalente, probabil de la Departamentul de Imagine, pentru că nu a fost precizată sursa. În aceasta a fost anunţat preţul biletului pentru meciul din 17 aprilie, atunci când este programată retragerea lui Ildiko Barbu. Surprinzător este că acesta va costa cinci lei, aşa cum s-a întâmplat şi în perioada competiţională, partida omagială cu Oltchim fiind privită ca un eveniment de maxim interes... financiar. Nu ştim ce s-ar fi întâmplat dacă Oltchim ar fi cerut bani, aşa cum se practică, pentru un asemenea eveniment. Mai mult, dacă până acum accesul copiilor până în 14 ani era permis gratuit, de data aceasta a apărut o schimbare, în sensul că vârsta a fost coborâtă la 10 ani. Este greu de înţeles cum s-a ajuns la o asemenea concluzie, când era de aşteptat ca retragerea distinsei handbaliste să fie prilej de bucurie, nu sursă de venit. Un preţ minim, simbolic ar fi fost mai potrivit, mai ales că în această perioadă oricum nu sunt costuri mari cu întreţinerea, niciuna dintre echipele de la SCM nemaifiind cuprinsă în activitatea sălii. Amuzant este că, deşi se mai află în competiţie, echipa de handbal feminin face pregătire de ceva timp în sala “Ion Constantinescu”. Dar la noi, ca la nimeni!
Distribuie articolul:
Despre noi
1 Ianuarie 1970Alte articole
Guvernul trimite DNA peste Complexul Energetic Oltenia
- de
- 7 Mai 2013
«Don Gigi», adus în catuşe din Belgia
- de
- 6 Mai 2013
UPTADE: COPIL ÎNECAT ÎN JIU
- de
- 3 Mai 2013
Moş de 82 de ani, salvat de la moarte
- de
- 28 Aprilie 2013
VIDEO / Frâncu, reţinut de procurorii DNA
- de
- 25 Aprilie 2013
Şi-a ucis prietenul de pahar
- de
- 25 Aprilie 2013
Împletitură de gangsteri şi oameni ai legii, la «răcoare»
- de
- 22 Aprilie 2013

