Sponsor oficial al
UPDATE ora 11.50 O delegație a minerilor, sosiți luni în București, a intrat la discuții cu reprezentanți ai Guvernului, iar ceilalți protestează în Piața Victoriei.
Câteva sute de mineri și energeticieni protestează în Piața Victoriei din Capitală. Ei au bannere pe care scrie "ANRE, de ce opriți mina Gorjului? Siguranța energetică a țării în pericol", "Către FMI. Noi suntem români. Noi suntem români. Noi suntem aici pe veci stăpâni", "Certificatele verzi din România aduc în Gorj sărăcia".
De asemenea, aceștia poartă veste pe care scrie "Certificatele verzi, subvenții din banii românilor pentru regenerabile".
Celor 60 de mineri care au plecat într-un marş de protest din Târgu Jiu, li s-au alăturat alte câteva sute la intrarea în Bucureşti, luni dimineaţă. Peste 300 au ajuns în faţa Guvernului, unde s-au oprit pentru a protesta.
"Domnii din acest palat frumos nu au vrut să ne asculte şi a trebuit să mergem noi la ei. Nu au binevoit să ne bage în seamă", a spus unul dintre mineri, potrivit Mediafax.
Minerii care au străbătut cei 320 de kilometri spun că vor să le fie acordate creanţele. "Este munca prestată de mine şi de energeticieni către unităţide stat iar Guvernu nu s-a implicat pentru a ne recupera aceşti bani, dacă în luna, ianuarie, februarie nu funcţionam, România era în beznă", a spus unul dintre protestatari.
Distribuie articolul:
Alte articole
ROMÂNIA - SPANIA 0-0. "Tricolorii", la egalitate cu campionii Europei
- de
- 28 Martie 2016
Bine ai revenit, Vika!
- de
- 25 Martie 2016
SIMONA HALEP s-a calificat în optimile de finală la INDIAN WELLS
- de
- 14 Martie 2016
VIDEO / OLGUȚA MAXIMA
- de
- 21 Aprilie 2016
CUTREMUR ECUADOR: 272 de morţi şi peste 2000 de răniţi la ultimul bilanţ
- de
- 18 Aprilie 2016
"Şcoala Altfel" în această săptămână. Când intră elevii în vacanţa de Paşte
- de
- 18 Aprilie 2016

