Sponsor oficial al
Carmen Sîrboiu, prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Orșova, a fost condamnată, luni, de o instanță a Curții de Apel Craiova, la doi ani de închisoare cu suspendare.
Surse judecătorești au declarat că sentința pronunțată de magistrați nu este definitivă și că poate fi atacată de Carmen Sîrboiu sau de procurorii DNA care au instrumentat cazul, potrivit Agerpres.
În baza rechizitoriului din 15 octombrie 2014 al DNA, Carmen Sîrboiu a fost reținută pentru 24 de ore în urma unor denunțuri și percheziții domiciliare efectuate la domiciliile a șase persoane fizice din municipiile Drobeta Turnu-Severin și Orșova și două la sediile unor instituții publice de interes local.
Potrivit acelorași surse, în cauza respectivă oamenii de afaceri Constantin Popescu și Sorninel Duducea și polițiștii Ionuț Liviu Fișter și Ion Ianoși au fost achitați.
Potrivit unui comunicat al DNA, Carmen Sîrboiu a fost acuzată de trafic de influență, luare de mită, instigare la folosire de informații ce nu sunt destinate publicității, în scopul obținerii de foloase necuvenite și tentativă la infracțiunea de abuz în serviciu, în scopul obținerii, pentru sine ori pentru altul, a unor foloase necuvenite.
Distribuie articolul:
Alte articole
Irina Begu ratează meciul de Fed Cup cu Cehia
- de
- 28 Ianuarie 2016
De ce, NU OLGUŢA!
- de
- 31 Martie 2016
SIMONA HALEP, eliminată în turul I la AUSTRALIAN OPEN 2016
- de
- 19 Ianuarie 2016
Ilie Balaci: "Echipa asta nu este Universitatea mea!"
- de
- 18 Ianuarie 2016
Veste tristă. SCM Craoiva, eliminată din Cupa Cupelor la handbal feminin
- de
- 17 Ianuarie 2016
Cristina Neagu, desemnată cea mai bună handbalistă din lume în 2015
- de
- 8 Ianuarie 2016
UN NOU DOSAR la DNA pentru ROTARU şi BRIGADA lui
- de
- 9 Martie 2016

