Sponsor oficial al
946 de infracțiuni de viol, 112 infracțiuni de omor și 19.851 de violență domestică au fost înregistrate în primele 6 luni ale anului 2019 la nivel național, precizează Poliția Română.
În primele 6 luni ale anului 2019, la nivel național au fost înregistrate 946 de infracțiuni de viol, precizează Inspectoratul General al Poliției Române, într-un răspuns pentru MEDIAFAX. Anul trecut, tot la nivel național, au fost sesizate în total 1.999 de astfel de infracțiuni.
În ceea ce privește infracțiunea de omor, în perioada ianuarie - iunie 2019, au fost sesizate 112 cazuri de acest fel. Anul trecut, au fost înregistrate 232 de infracțiuni de omor.
Tot în prima parte a anului 2019, au fost sesizate la nivel național și 19.851 de fapte de violență domestică. În 2018, în total au fost înregistrate 38.445 de infracțiuni prevăzute de Legea nr. 217/2003 pentru prevenirea și combaterea violenței în familie, au precizat reprezentanții IGPR în răspunsul lor pentru MEDIAFAX.
Distribuie articolul:
Alte articole
Despre noi
- de editie.ro
- 1 Ianuarie 1970
Caricaturistul Ștefan Popa Popa's, detronat de olteanul Gogu Neagoe
- de Predescu Silviu
- 5 August 2019
Judoka din Strehaia Anne-Marie Brebinaru, locul V la Festivalul Olimpic al Tineretului European
- de Stoichița Dumitru
- 1 August 2019
Daniel Ghiță este gata să se lupte cu Benny Adegbuyi și pe reguli de box. Vezi anunțul lui Colosseum Tournament!
- de Vlad Daniel
- 14 Iulie 2019