Sponsor oficial al
Mai multe fapte de abuz în serviciu şi sustragere de sub sechestru fac obiectul unui dosar penal aflat pe rolul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Structura Centrală Bucureşti.
În cadrul acestui dosar se cercetează modul cum au fost înscrise in cartea funciara unele imobile care se aflau sub sechestru - ipotecă legală în favoarea Ministerului Finanţelor, mai ales că aceste imobile au fost intabulate fără acte de proprietate conform legii.
De asemenea, au avut loc intabulări succesive fără plata tarifului obligatoriu către bugetul de stat.
Toate aceste prejudicii însumează suma uriaşă de peste 38 milioane RON:
- 34 milioane RON – constituie sechestrele ipotecă legală care nu îşi mai pot produce efectele în urma schimbării proprietarului tabular;
- 4 milioane RON - constituie tariful obligatoriu către ANCDI.
În prim-planul acestor infracţiuni sunt implicaţi registratorul-şef, Costinela Augustina Chimoiu, Sorin Lucian Dovan şi Cristian Costinel Militaru, dar şi alţii din cadrul OCPI Dolj, în ceea ce priveşte operaţiunile desfăşurate la biroul de Carte Funciară Craiova.
Însă sunt complici sau instigatori ai acestor fapte şi Mircea Pârvuleţu, Bogdana Dragomirescu, dar şi alte persoane responsabile din cadrul Fiscului Doljean.
Din sursele noastre, dosarul se află în faza urmării penale în REM urmând ca în următoarele săptămâni procurorii să aducă la cunoştinţă începerea urmării penale în personam.
Vom reveni!
Distribuie articolul:
Alte articole
Gică Popescu, eliberat provizoriu din penitenciar
- de
- 26 August 2015
Tentativă de fraudă la Bac
- de
- 26 August 2015
Chinezii încă mai sunt interesaţi de Oltchim
- de
- 26 August 2015
Descoperiri arheologice la Targu Jiu
- de
- 26 August 2015
Cum se vede Transalpina din dronă?
- de
- 26 August 2015
Ford vrea să producă un nou model la Craiova
- de
- 26 August 2015

