Sponsor oficial al
Atenţie ce medicamente luaţi înainte de a vă urca la volan. Multe dintre ele au efecte secundare care pot produce schimbări de reacţie sau chiar pot înceţoşa vederea. Specialiştii spun că cele mai periculoase sunt împotriva tusei, care conţin şi alcool, dar şi medicamentele contra obezităţii. Nici şofatul în timpul unui tratament pentru răceală şi gripă nu este recomandat.
Şoferii trebuie să selecteze cu atenţie medicamentele consumate în timp ce conduc, iar pentru o bună informare trebuie să discute cu un medic sau un farmacist.
Medicamente care pot provoca dezechilibre şi nu sunt recomandate în timpul condusului:
1. Medicamentele prescrise pentru anxietate – dau oboseală, ameţeală, stare de somnolenţă, excitabilitate, incapacitate de concentrare.
2. Unele antidepresive – dau oboseală, ameţeală, stare de somnolenţă, privire înceţoşată, excitabilitate, incapacitate de concentrare.
4. Medicamentele pentru tensiunea arterială (cu precădere cele pentru scăderea tensiunii arteriale) – dau oboseală, ameţeală, stare de somnolenţă.
5. Medicamentele care stimulează funcţia sexuală – pot da oboseală, ameţeală, stare de somnolenţă, excitabilitate.
6. Produsele care conţin codeină (alcaloid extras din opiu şi întrebuinţat ca medicament pentru înlăturarea sau calmarea temporară a tusei) - dau oboseală şi ameţeală.
7. Unele remedii pentru răceală şi medicamentele împotriva alergiilor (antihistamicele) – dau oboseală, ameţeală, stare de somnolenţă.
8. Tranchilizantele – dau oboseală, ameţeală, greaţă.
9. Somniferele – dau stare de somnolenţă.
10. Unele medicamentele pentru ameliorarea durerii – dau ameţeală, stare de somnolenţă.
Distribuie articolul:
Juniorii luptă pentru podium
25 Septembrie 2015Alte articole
Sinucidere sau accident la azilul din Slatina?
- de
- 24 Septembrie 2015
VIDEO / Bizou, motanul de la X Factor care i-a fermecat pe juraţi
- de
- 24 Septembrie 2015
Facebook A PICAT în toată lumea. Ce s-a întâmplat cu reţeaua de socializare
- de
- 24 Septembrie 2015
GICĂ POPESCU poate fi eliberat CONDIŢIONAT. Anunţ OFICIAL de la Penitenciarul JILAVA
- de
- 24 Septembrie 2015
FONDUL ŞCOLII, scos în afara legii. Se cer sancţiuni drastice
- de
- 24 Septembrie 2015

