UEFA EURO-2020 – 51 de partide timp de 31 de zile, în 11 orașe – Programul complet

Campionatul European de Fotbal UEFA EURO-2020 începe vineri la Roma și are programate un total de 51 de partide, dintre care 36 în faza grupelor. Competiția se încheie pe 11 iulie, cu finala de la Londra.

euro2020 imagine

Orașele în care, în perioada 11 iunie – 11 iulie, se desfășoară cele 51 de meciuri sunt Amsterdam, Baku, Bucureşti, Budapesta, Copenhaga, Glasgow, Londra, Munchen, Roma, Sevilla şi Sankt Petersburg.


Programul meciurilor de la UEFA EURO-2020:

Grupa A

Vineri, 11 iunie
Turcia – Italia, ora 22.00, Roma

Sâmbătă, 12 iunie
Ţara Galilor – Elveţia, ora 16.00, Baku

Miercuri, 16 iunie
Turcia – Ţara Galilor, ora 19.00, Baku
Italia – Elveţia, ora 22.00, Roma

Duminică, 20 iunie
Italia – Ţara Galilor, ora 19.00, Roma
Elveţia – Turcia, ora 19.00, Baku


Grupa B

Sâmbătă, 12 iunie
Danemarca – Finlanda, ora 19.00, Copenhaga
Belgia – Rusia, ora 22.00, Sankt Petersburg

Miercuri, 16 iunie
Finlanda – Rusia, ora 16.00, Sankt Petersburg
Danemarca – Belgia, ora 19.00, Copenhaga

Luni, 21 iunie
Finlanda – Belgia, ora 22.00, Sankt Petersburg
Rusia – Danemarca, ora 22.00, Copenhaga

Grupa C

Duminică, 13 iunie
Austria – Macedonia de Nord, ora 19.00, Bucureşti
Ţările de Jos – Ucraina, ora 22.00, Amsterdam

Joi, 17 iunie
Ucraina – Macedonia de Nord, ora 16.00, Bucureşti
Ţările de Jos – Austria, ora 22.00, Amsterdam

Luni, 21 iunie
Macedonia de Nord – Ţările de Jos, ora 19.00, Amsterdam
Ucraina – Austria, ora 19.00, Bucureşti

Grupa D

Duminică, 13 iunie
Anglia – Croaţia, ora 16.00, Londra

Luni, 14 iunie
Scoţia – Cehia, ora 16.00, Glasgow

Vineri, 18 iunie
Croaţia – Cehia, ora 19.00, Glasgow
Anglia – Scoţia, ora 22.00, Londra

Marţi, 22 iunie
Cehia – Anglia, ora 22.00, Londra
Croaţia – Scoţia, ora 22.00, Glasgow

Grupa E

Luni, 14 iunie
Polonia – Slovacia, ora 19.00, Sankt Petersburg
Spania – Suedia, ora 22.00, Sevilla

Vineri, 18 iunie
Suedia – Slovacia, ora 16.00, Sankt Petersburg

Sâmbătă, 19 iunie
Spania – Polonia, ora 22.00, Sevilla

Miercuri, 23 iunie
Suedia – Polonia, ora 19.00, Sankt Petersburg
Slovacia – Spania, ora 19.00, Sevilla

Grupa F

Marţi, 15 iunie
Ungaria – Portugalia, ora 19.00, Budapesta
Franţa – Germania, ora 22.00, Munchen

Sâmbătă, 19 iunie
Ungaria – Franţa, ora 16.00, Budapesta
Portugalia – Germania, ora 19.00, Munchen

Miercuri, 23 iunie
Germania – Ungaria, ora 22.00, Munchen
Portugalia – Franţa, ora 22.00, Budapesta

În faza următoare se califică primele două clasate din fiecare grupă și cele mai bune patru echipe de pe locul trei.

24 şi 25 iunie - pauză


Optimi de finală

Sâmbătă, 26 iunie
1: 2A – 2B (ora 19:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (22:00, Londra)

Duminică, 27 iunie
3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni, 28 iunie
5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi, 29 iunie
7: 1D – 2F (19:00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)


30 iunie şi 1 iulie - pauză

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie
QF1: Câştigătoarea optimii 6 – Câştigătoarea optimii 5 (19:00, Sankt Petersburg)
QF2: Câştigătoarea optimii 4 – Câştigătoarea optimii 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie
QF3: Câştigătoarea optimii 3 – Câştigătoarea optimii 1 (19:00, Baku)
QF4: Câştigătoarea optimii 8 – Câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

În 4 şi 5 iulie va fi pauză la Euro.

Semifinale

Marţi, 6 iulie
SF1: Câştigătoarea QF2 – Câştigătoarea QF1 (22:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie
SF2: Câştigătoarea QF4 – Câştigătoarea QF3 (22:00, Londra)


8, 9 şi 10 iulie - pauză

Finala

Duminică, 11 iulie
Câştigătoarea SF1 – Câştigătoarea SF2 (ora 22.00, Londra)

(sursa: Mediafax)

Ultimele știri