În cazul în care Universitatea nu va putea evolua din retur pe Stadionul „Ion Oblemenco”, alb-albaştrii sunt primiţi cu braţele deschise în oraşul de la Dunăre
5128 vizualizări
Invită un prieten să citească:
Reguli de utilizare:
Poţi trimite un singur mail pe zi. Totuşi, dacă doreşti să trimiţi mesajul mai multor persoane, introdu numele şi adresele lor de mail separate prin «punct şi virgulă» (;)
Acest articol conţine o poză. Click pe ea pentru mărire!
Mircea OGLINDOIU,
13 octombrie 2009, 19:13| VIDEO-CLICK!
După ce primarul Constantin Gherghe a fost prezent săptămâna trecută la Craiova pentru a discuta cu Adrian Mititelu despre posibilitatea ca Universitatea să participe la inaugurarea Stadionului „Municipal“ din Drobeta Turnu Severin, preşedintele Ştiinţei a întors astăzi vizita şi a inspectat arena de la malul Dunării.
„I-am promis domnului primar, căruia îi mulţumesc pentru invitaţia făcută, că în luna noiembrie vom juca la Severin un meci amical, pentru a inaugura stadionul. Chiar dacă lucrările nu vor fi finalizate, la următoarea întrerupere a campionatului vom susţine un joc cu Dinamo Bucureşti, fiindcă e bine ca severinenii să intre în contact cu fotbalul de Liga I. Am vorbim deja cu Cristi Borcea şi urmează să stabilim în câteva zile şi data exactă”,
a precizat Mititelu.
Patronul Universităţii s-a arătat încântat de demersul edilului Gherghe, al cărui proiect de reabilitare a arenei se ridică la aproape trei milioane de euro şi are ca termen de finalizare anul 2010, când este preconizată şi dotarea stadionului de 25.000 de locuri cu instalaţie de nocturnă.
„Sunt uluit de ceea ce se întâmplă la Severin. Sunt puţin invidios că aici există un asemenea primar. Din păcate, la Craiova nu am avut parte de aşa ceva. Constat că aici sunt oameni care vor să facă ceva pentru fotbal. La cum văd că decurg lucrările şi cunoscând în detalii ceea ce vrea să facă domnul primar, în şase luni probabil la Severin va fi cel mai frumos stadion din România”,
a declarat Adrian Mititelu, indignat că în Craiova primarul nu a gândit pozitiv pentru fotbal.
Preşedintele grupării din Bănie a afirmat că se gândeşte serios ca, din retur, Universitatea să-şi dispute partidele de acasă pe Stadionul „Municipal“ din Dr. Tr. Severin.
„Pe 31 ianuarie 2010, expiră contractul nostru pentru Stadionul «Ion Oblemenco» şi, având în vedere că nu ne-am putut înţelege cu primarul Solomon nici măcar pe o perioadă de câteva luni, nu am altă soluţie. Relaţia mea cu Primăria e arhicunoscută. De vreo cinci ani tot încercăm să ne susţinem ideile, dar, din păcate, Primăria Craiovei nu prea a făcut multe lucruri pentru fotbal. Am lăsat multe de la mine, dar majoritatea protocoalelor stabilite nu au fost respectate. Cu excepţia investiţilor făcute de mine în pavilionul administrativ şi în gazon, Stadionul «Ion Oblemenco» suferă foarte mult. La ceea ce am văzut aici, sunt premise foarte mari ca Universitatea să joace o perioadă bună de timp la Severin. Îmi doresc ca echipa să evolueze pe un stadion ca cel de aici. E o decizie grea, dar, până la urmă, mă gândesc la binele echipei. Oricum, la Severin mă simt ca acasă şi simt dragostea suporterilor la fel ca la Craiova”,
a explicat Mititelu.
Pe lângă schimbarea suprafeţei de joc, lucrările de rebetonare a tribunelor sunt finalizate. În prezent se lucrează la corpul administrativ, urmând ca, în perioada următoare, să fie montate şi primele scaune de plastic pe Stadionul „Municipal“.
Acestea sunt opiniile cititorilor, nu ale editie.ro
Ne rezervăm dreptul de a nu publica niciun comentariu care conţine un limbaj ireverenţios sau aduce jigniri demnităţii personale, familiei sau care conţine epitete cu tentă jignitoare la adresa unor persoane!
Finanţatorul Ştiinţei, Adrian Mititelu a acuzat în termeni duri furtul la care a fost supusă Universitatea Craiova, susţinând că nu ştie ce va face, gândindu-se chiar la retragerea echipei din campionat.
Începând de miercuri, 21 iulie, orele 09.00, s-au pus în vânzare abonamente de intrare la meciurile susţinute de Universitatea Craiova pe stadionul „Municipal“ din Drobeta Turnu Severin.
ZIUA Şanse de precipitaţii: 0%
Vânt: 18 km/h
din direcţia ESE
TEMPERATURI:
Craiova:
18/31°C
Slatina:
20/31°C
Severin:
20/31°C
Târgu Jiu:
18/28°C
Rm. Vâlcea:
19/31°C
NOAPTEA Şanse de precipitaţii: 30%
Vânt: 14 km/h
din direcţia NE
MÂINE: Se vor semnala averse cu descărcări electrice, iar maxima va fi de 31 de grade Celsius.
Instalaţi Flash player pentru a vizualiza reclama!
CAUTARE ÎN ARHIVĂ:
Anul:Luna:
Selectaţi anul, selectaţi luna, apoi click pe «Schimbă» pentru a afişa calendarul şi click pe ziua din care doriţi articolele!
editie.ro | hartă site
Prima pagină
- coloană sport (stânga)
- cotidian online (mijloc)
- scurtături (dreapta)* * Scurtăturile apar în fiecare secţiune a site-ului şi încropesc legături directe către clasament, etape, ştiri scurte, videoclipuri şi ultimele articole adăugate.
Secţiunea «articol»
- ştirea (text)
- ilustraţie foto (mijloc) *
- ilustraţie video (sub foto.) *
- sondaj (sub video / foto) *
- secţiune comentarii (împărţită pe pagini)
*nu le veţi găsi tot timpul în variantă completă.
Secţiunea «video»
- ultimul videoclip introdus (colţ stânga sus)
- ultimele trei videoclipuri care sunt introduse în cadrul unui articol (pe fundal portocaliu)
- listă cu videoclipuri ordonate cronologic pe pagini.
Secţiunea «tipărită»
- conţine paginile cotidianului «Ediţie Specială» introduse într-un document ce poate fi răsfoit virtual.
- pentru a schimba pagina, ţineţi apăsat click stânga şi duceţi mouse-ul în direcţia răsfoirii. Pentru a mări pagina, folosiţi dublu click!