“U” Jolidon Cluj - Oltchim Rm. Vâlcea 31-33 (16-17)
Oltchim a câştigat la Cluj
Campioana a reuşit să se impună la Cluj după doi ani, în urma unui meci cu reuşite spectaculoase
Alin VANCEA ,21 aprilie 2013,19:59 nr. afisari:1545

Oltchim s-a impus cu 33-31 la Cluj şi dovedeşte că este cea mai puternică echipă din campionat. Chiar dacă au fost ceva probleme pe final, Jolidon fiind aproape de a obţine un egal, acest lucru nu spune mare lucru, pentru că oaspetele nu s-au întrebuinţat serios în multe momente ale partidei. Jocul dintre ”U” Jolidon Cluj şi Oltchim Rm. Vâlcea a fost unul extrem de spectaculos, realizările tehnice individuale dovedind valoarea componentelor celor două loturi. Oltchim a condus aproape în permanenţă, însă nu la mai mult de patru goluri (9-13, minutul 21), gazdele având de fiecare dată răspuns. În prima parte a întâlnirii, de la gazde s-a remarcat Carmen Cartaş, care a restabilit egalitatea, 14-14, însă Manea şi Managarova au refăcut avantajul de două goluri într-un minut. Aceeaşi Cartaş a stabilit însă scorul pauzei, punctând pentru 16-17 cu cinci secunde înaintea finalului primei reprize. Având deja titlul naţional asigurat de etapa trecută, Oltchim a forţat atât cât a trebuit.

După pauză, jocul a avut aceeaşi desfăşurare ca şi în prima repriză. După ce oltencele au redus turaţia motoarelor, dar şi pentru că Bulatovic a părut din nou plafonată pe faza de atac, unde nu a mai surprins prin aruncările în forţă, Clujul a restabilit egalitatea, în minutul 40, prin Tivadar. Managarova şi Barbosa au replicat însă rapid, punctând de două ori într-un minut pentru campioană, secondate de Meiroşu, care a dus scorul la 29-25 pentru formaţia vâlceană. Clujul şi-a jucat însă şansa şi a ajuns la un gol în urma oaspetelor pe final de meci (30-31 şi 31-32), dar două greşeli au făcut ca Farcău să puncteze pe contraatac după două mingi recuperate de Barbosa, respectiv Manea. Oltchim câştigă astfel la Cluj, primul succes după doi ani, şi merge la Brăila, în ultima deplasare din acest sezon, fără nicio presiune. Poate însă interveni în lupta pentru podium, pentru locul trei luptându-se Dunărea, Zalău şi Jolidon.