Simona Halep vs. Flavia Pennetta 1-6, 3-6! Românca a fost depăşită de miza partidei cu Pennetta şi a părăsit competiţia de la US Open!
,12 septembrie 2015,13:58 nr. afisari:1556

Halep a fost de nerecunoscut în semifinala cu Flavia Pennetta de la US Open! Românca a fost surprinsă de jocul solid al italiencei, care a speculat orice greşeală a numărului 2 mondial. După un set-fulger, Simona a încercat o revenire în setul secund, însă a asistat neputinicioasă la o serie de 15 puncte câtigate consecutiv de italiancă! "S-a terminat prea repede acest joc. Nu mă aşteptat ca Halep să fie atât de dominată de Pennetta", a spus şi Mats Wilander după prima semifinală.

----------------

FINAL Halep vs Pennetta 1-6, 3-6 (Setul I)

Setul II. Halep începe mult mai motivată setul secund şi se distanţează la 3-1! Italianca luptă pentru fiecare minge şi egalează, scor 3-3! Pennetta reuşeşte 11 puncte consecutive şi câtigă break-ul la zero, scor 3-4! Simona a fost de nerecunoscut şi este eliminată în semifinale la US Open!

Setul I. Italianca a început mai bine primul set şi conduce cu 2-1! Simona a intrat timorată în meci şi cedează primul set cu 6-1!

----------------------------

UPDATE. Organizatorii de la US Open au decis reprogramarea celor două semifinale feminine din cauza vremii nefavorabile! Simona Halep va juca, vineri, de la ora 18.00, cu Flavia Pennetta. După meciul româncei, pe arena Arhtur Ashe vor juca Serena Williams şi Roberta Vinci (43 WTA)

-------------------------------

Simona Halep - Flavia Pennetta, în semifinale la US Open! Când se joacă partida? Întâlnirea dintre numărul 2 şi numărul 26 WTA este programată să înceapă la noapte, în data de 11 septembrie, în jur de ora 03:30, imediat după încheierea primei semifinale, Serena Williams - Roberta Vinci, care ia startul la ora 02:00.

Simona Halep - Flavia Pennetta, în semifinale la US Open! Cine transmite meciul live la TV? Partida, la fel ca toate celelalte de la turneul american, ultimul de grand slam al anului, va fi transmisă de Eurosport şi Eurosport HD.

Simona Halep şi Flavia Pennetta s-au întâlnit de 4 ori până acum, italianca având 3 victorii, faţă de una singură a româncei. Trebuie menţionat, însă, că înfrângerile Simonei s-au petrecut în 2010 şi 2013, când jucătoarea noastră nu-şi pornise încă ascensiunea. Ultima oară, cele două au jucat la Miami, anul acesta, când Halep (23 de ani) a învins-o pe Pennetta (33 de ani) în două seturi, scor 7-5, 6-3.