Simona Halep S-A CALIFICAT în SFERTURI la US OPEN 2015
,8 septembrie 2015,08:43 nr. afisari:1780

SIMONA HALEP-SABINE LISICKI 6-7, 7-5, 6-2. Simona Halep s-a calificat, luni, în sferturile de finală la US OPen 2015, după un meci dramatic cu Sabine Lisicki, scor 6-7, 7-5, 6-2.

Simona Halep a cerut intervenţia medicului de două ori, atât după primul set. cât şi după al doilea, acuzând probleme medicale la coapsa stângă.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Viktoria Azarenka. Fosta numărul 1 mondial este antrenată acum de belgianul Wim Fissette, care a pregătit-o pe Simona Halep în 2014. Azarenka a câştigat ambele partide disputate până cu jucătoarea română, în 2012, în optimile de finală ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, şi în aceeaşi fază la Linz, scor 6-1, 6-1.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată la US Open cu un premiu de 410.975 de dolari şi cu 430 de puncte WTA.