SIMONA HALEP, în SEMIFINALE la US OPEN 2015 după 6-3, 4-6, 6-4 cu Victoria Azarenka
,10 septembrie 2015,11:44 nr. afisari:1573

Simona Halep s-a calificat, luni noapte, în semifinale la US Open 2015 după un meci fabulos cu Victoria Azarenka, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Simona Halep a bifat prima semifinală la US Open şi prima victorie în faţa Victoriei Azarenka. În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe Flavia Pennetta, în noaptea de vineri spre sâmbătă. În cealaltă semifinală vor juca Serena Williams şi Roberta Vinci.

Simona Halep a câştigat detaşat primul set, dar a avut o cădere în cel de-al doilea. În decisiv, partida a fost suspendată la 2-1 pentru Azarenka, din cauza ploii. La reluare, Halep a fost agresivă, a făcut break şi s-a impus la prima minge de meci.

Meciul a durat două ore și 30 de minute de joc efectiv, Halep având trei ași (Azarenka niciunul), belarusa a făcut 6 duble greșeli, Simona 5, românca a făcut 40 de lovituri direct câștigătoare, Azarenka a adunat 38, în timp ce la erori neforțate diferența a fost clară în favoarea jucătoarei noastre, 19-42.

Azarenka (26 ani), locul 20 în ierarhia mondială, o învinsese pe Simona în ambele partide de până acum, jucate în 2012, 6-3, 6-1 în optimi la Doha și 6-1, 6-1 în optimi la Linz.

Joi noapte, în semifinalele US Open, Simona Halep o va întâlni pe italianca Flavia Penetta, partida urmând să înceapă în jurul orei 4.00, după prima semifinală, Serena Williams - Roberta Vinci.

Simona Halep și-a asigurat prin victoria de miercuri, cu Azarenka, un cec de 805.000 dolari și 780 de puncte WTA.

Halep: Este grozav să fiu în semifinale, savurez acest turneu

Jucătoarea de tenis Simona Halep, care s-a calificat, miercuri, în semifinalele US Open, a declarat că este grozav să ajungă în această fază a competiţiei, subliniind că se simte foarte bine şi savurează acest turneu.

"Este grozav să fiu în semifinale, mă simt bine aici, savurez acest turneu. Mă bucur că am putut s-o înving pe Azarenka. În primul set am fost mai agresivă, am dominat, apoi am făcut un pas înapoi. După pauză mi-am spus că nu am nimic de pierdut, am spus că trebuie să-mi găsesc calea şi aşa am făcut", a declarat Halep la Eurosport.