România, îngenunchiată de Spania la Campionatul Mondial! Urmează două meciuri la fel de grele
,9 decembrie 2015,11:38 nr. afisari:1810

România - Spania 18-26

Cum s-a jucat partida:

* România începe partida cu o viteză în plus. Neagu are un tun în braţ, o ştie toată lumea, acum o află şi  Navarro, portăriţa Spaniei. Ada Nechita se furişează de două ori în centru, Brădeanu o vede de fiecare dată şi o serveşte perfect, pentru preluare, întoarcere şi gol. Paula Ungureanu are primele intervenţii foarte bune când nici n-au trecut 10 minute. Cu Cabral Barbosa, fosta jucătoare de la Oltchim, în zi mare, Spania se apropie pe finalul primei reprize, egalează de la 12-9 şi chiar preia conducerea. Scor la pauză: 13-12 pentru Spania.

Ibericele încep mai bine partea secundă. Ratăm câteva atacuri consecutive. Paula Ungureanu greşeşte o pasă simplă şi Spania se distanţează la 4 goluri. Cabral e de neoprit. Au trecut 20 de minute din repriza a doua şi handbalistele noastre au înscris doar de 4 ori! Greşim foarte multe pase, iar spanioloaicele nu ne iartă nici măcar o singură dată. Pierdem la 8 goluri diferenţă!

Urmează meciurile cu Norvegia (10 decembrie, ora 21:30) şi cu Rusia (11 decembrie, ora 19:15).

...

România - Spania este primul test adevărat pentru Naţionala noastră la Campionatul Mondial de Handbal 2015, desfăşurat în Suedia. Handbalistele pregătite de Tomas Ryde au trecut fără emoţii, în primele două partide din Grupa D, de Puerto Rico (scor 47-14) şi Kazahstan (scor 36-20).

România - Spania, meci de la Campionatul Mondial de Handbal, va fi transmis la TV de Dolce Sport. Întâlnirea va fi live score pe stiridesport.ro.