România, a doua victorie în preliminariile CE de Handbal. Fetele au învins în Belarus
,11 octombrie 2015,19:01 nr. afisari:1809

Naţionala feminină de handbal a României a învins reprezentativa Belarus cu scorul de 25-23 (12-14), duminică, la Minsk, într-o partidă din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2016.

Tricolorele au avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă şi a obţinut o victorie care la un moment dat a stat mai multe vreme semnul întrebării.

Belarus a dominat prima repriză în cea mai mare parte a timpului şi a condus la unu-două goluri, diferenţa maximă fiind de 14-11 (28), la pauză avantajul gazdelor fiind de 14-12.

La reluare, Belarus s-a desprins la cinci goluri, 18-13 (37), dar un time-out cerut de suedezul Tomas Ryde, selecţionerul echipei României, le-a trezit pe tricolore, care au început cursa de recuperare. Scorul a devenit egal, 20-20, în min. 49, apoi gazdele s-au desprins din nou la două goluri, 22-20 (53). În ciuda unei inferiorităţi numerice, România a marcat de trei ori la rând şi a trecut în avantaj (22-23, min. 56), câştigând cu 25-23.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri. Celelalte goluri au fost înscrise de Laura Chiper — 4, Eliza Buceschi — 3, Oana Manea — 2, Crina Pintea — 1, Luciana Marin — 1, Valentina Ardean-Elisei — 1, Laura Oltean — 1, Melinda Geiger — 1.

Lilia Arţiuhovici, fosta jucătoare a echipei HCM Baia Mare, a fost golghetera gazdelor, cu 6 reuşite. Au mai înscris Natalia Koţina — 5, Natalia Vasilevskaia — 4, Anastasia Lobaci — 3, Iana Emelianenka — 2, Katerina Siliţkaia — 2, Valentina Nesteruk — 1.

În alt meci, Norvegia a dispus în deplasare de Lituania cu scorul de 28-21.

În clasament, pe primul loc se află Norvegia, 4 puncte, urmată de România, 4 p, Belarus, 0 p, Lituania, 0 p. Primele două clasate se califică la turneul final.