Campionatul naţional pe echipe pentru juniori
Şahistele de la CSM Craiova au confirmat la Iaşi
Alin VANCEA ,25 iulie 2013,01:16 nr. afisari:2506

În perioada 14 - 21 iulie s-a desfăşurat la Iaşi Campionatul Naţional de Şah juniori la probele, dacă se poate spune aşa, de şah practic, şah rapid şi şah blitz. Craiova şahistă a fost reprezentată de sportivii de la CSM, elevii antrenorului Adrian Georgescu reuşind să urce pe podium la mai multe categorii ale concursului. Astfel, la categoria de vârstă 14 ani, Tobă Andreea a obţinut medalia de bronz la şah practic, Angheluţă Raluca - medalia de argint la şah rapid, iar Davidescu Miruna - bronz la şah blitz.

În ceea ce priveşte participarea la categoriile mai mari de vârstă, se poate spune că şi aceasta a avut succes. La categoria de vârstă 16 ani s-au obţinut trei medalii, de data aceasta apărând şi cele de aur. Protagonistele au fost Cârlig Andreea (şah practic - aur), Ciocan Clara (şah rapid - argint) şi Biţică Ştefania (şah blitz - aur). În fine, la categoria 18 ani s-au obţinut alte două medalii de bronz şi una de argint. La feminin prin Stanciu Giorgiana (şah practic - argint), Kevorchian Andreea (şah blitz - bronz) şi a fost consemnată singura medalie masculină a clubului craiovean prin Didiliuc Adrian (şah rapid - bronz). Referitor la secţia de şah de la CSM, mai trebuie consemnat faptul că sportiva Raluca Sgârcea a participat la Campionatele Mondiale Universitare de la Kazan (Rusia), unde a obţinut locul XV.