O craioveancă printre exploziile din SUA
Nuţa Olaru a alergat la Boston
Atleta din Bănie nu a avut probleme cauzate de explozii, terminând cursa când s-a întâmplat tragicul eveniment
Alin VANCEA ,16 aprilie 2013,21:40 nr. afisari:1424

Cunoscuta maratonistă craioveană Nuţa Olaru a concurat la maratonul de la Boston, acolo unde au avut loc, luni, tragicele evenimente încheiate cu decesul a trei persoane. Nuţica, aşa cum îi spun prietenii, nu s-a aflat nicio clipă în pericol, terminând cursa înainte de producerea atacului terorist.

Din punct de vedere sportiv, trebuie spus că Nuţa Olaru, care are şi cetăţenie americană, s-a clasat pe locul 23, cu timpul de 2 ore 42 de minute 57 de secunde. Proba feminină a fost câştigată de sportiva kenyană Rita Jeptoo, în 2 h 26 min. 25 sec., care le-a devansat în clasamentul final pe etiopianca Meseret Hailu, 2 h 26 min. 58 sec., şi pe o altă kenyană, Sharon Cherop, 2 h 27 min. 01 sec. La masculin s-a impus etiopianul Lelisa Desisa, în 2 h 10 min. 22 sec., urmat de kenyanul Micah Kogo, 2 h 10 min. 27 sec., şi de etiopianul Gebregziabher Gebremariam, în 2 h 10 min. 28 sec. Altfel, după o noapte agitată, Bostonul arătând ca un oraş sub asediu, Nuţa Olaru a plecat la Boulder, acolo unde are reşedinţa de ani buni, alături de alte atlete din România.