“Hane”, în sferturi la Mersin
Flaviu Dincă ,16 aprilie 2015,00:01 nr. afisari:1246

Tenismanul român Victor Hănescu (33 ani) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Mersin (Turcia), dotat cu premii totale de 42.500 euro, ieri, după ce l-a învins pe slovacul Jozef Kovalik, în trei seturi, cu 1-6, 6-3, 7-6 (5). Hănescu, cel mai bun tenisman român al momentului (153 ATP), s-a impus după un meci care a durat două ore şi trei minute, în faţa unui adversar cu 11 ani mai tânăr, aflat pe poziţia 248 în ierarhia mondială.

Victor Hănescu şi-a asigurat 1.245 euro şi 15 puncte ATP, iar în sferturi îl va înfrunta pe câştigătorul dintre turcul Marsel Ilhan (95 ATP) şi rusul Aslan Karaţev (165 ATP).
Victor nu l-a întâlnit niciodată pe Karaţev, dar bilanţul meciurilor cu Ilhan este egal, 1-1. Hănescu s-a impus în 2010, în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-4, 3-6, 6-3, iar Ilhan şi-a luat revanşa anul trecut, la turneul challenger de la Mouilleron-Le-Captif (Franţa), cu 6-4, 6-4, în semifinale.