Halep o înfruntă pe Pliskova pentru sferturile Indian Wells
Flaviu DINCĂ ,17 martie 2015,00:14 nr. afisari:918

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, ieri dimineaţă, în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, după ce a învins-o în trei seturi pe Varvara Lepchenko (SUA/N. 26), cu 6-1, 3-6, 6-1, informează Agerpres.
Halep a obţinut o victorie deloc facilă, după două ore şi 14 minute de joc, în faţa unei adversare pe care o mai învinsese anul trecut, în turul al doilea la Australian Open, tot în trei seturi, cu 4-6, 6-0, 6-1.

Simona a dominat primul set şi l-a încheiat după 35 de minute cu un sec 6-1, salvând toate cele şase mingi de break de care a beneficiat Lepchenko (28 ani).
În setul al doilea, jucătoarea aflată pe locul 31 în lume s-a desprins destul de repede la 4-1 şi în cele din urmă şi-a adjudecat manşa cu 6-3.

În decisiv, Halep, a treia favorită a competiţiei, a început cu stângul, pierzându-şi serviciul, dar apoi a recuperat break-ul (1-1) şi a preluat conducerea (2-1). Românca a reuşit un break foarte important, pentru 3-1, desprinzându-se, iar apoi a încheiat cu un clar 6-1, chiar dacă Lepchenko a luptat până la ultima minge.
Halep şi-a asigurat un cec de 59.185 dolari şi 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe Karolina Pliskova (nr. 14), victorioasă cu 7-5, 6-4 în meciul cu Garbine Muguruza (Spania/nr. 19). Simona a învins-o recent pe cehoaică, în finala turneului de la Dubai, cu 6-4, 7-6 (4).

Pe de altă parte, perechea formată din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi rusoaica Alexandra Panova s-a oprit în optimile de finală ale probei de dublu, întrecută de cuplul Lisa Raymond (SUA)/Samantha Stosur (Australia), cu 6-3, 6-2, în doar 53 de minute.
Niculescu şi Panova vor fi recompensate cu un cec de 19.390 dolari şi cu 120 de puncte WTA.