Halep înfruntă americancele pentru trofeul de la Miami
Flaviu Dincă ,1 aprilie 2015,00:01 nr. afisari:1390

Simona Halep s-a calificat ieri- dimineaţa în sferturile de finală ale turneului de la Miami, iar pentru a ajunge în semifinale va trebui să o depăşească pe americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA. Dacă va ajunge în penultimul act ar putea da peste Serena Williams, dar în finală sora ei, Venus, i- ar putea fi adversară

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, ieri, cu scorul de 6-3, 7-5, pe Flavia Pennetta din Italia, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 15, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open. Partida a durat o oră şi 31 de minute şi, la finalul întâlnirii, Halep a obţinut a 13-a victorie consecutivă în circuitul WTA. Anterior, Halep, 23 de ani, şi Pennetta, 33 de ani, s-au mai întâlnit de trei ori şi de fiecare dată s-a impus sportiva italiană.

Ultimul lor meci a fost la ediţia 2013 a US Open, în faza optimilor de finală, iar scorul a fost de 6-2, 7-6 (3).
La finalul partidei, Halep le-a explicat fanilor prezenţi pe arena centrală a complexului de tenis din Crandon Park, ce s-a schimbat în evoluţia ei de la ultima întâlnire cu Flavia Pennetta, din 2013, precizând că acum este mai agresivă, are mai multă încredere şi crede că poate câştiga fiecare meci.

A fost un meci foarte greu, ea este o mare jucătoare. În al doilea set, am fost condusă cu 2-5 şi mi-am spus că joc slab, sunt foarte nervoasă şi trebuie să-mi relaxez corpul. Am intrat pe teren mai agresivă şi am lovit mingea mai adânc. Am încercat totul şi în final am câştigat. Sunt foarte fericită. Mi-aduc aminte un meci împotriva ei, la US Open, când m-a învins în turul al patrulea. Am fost foarte dezamăgită că am pierdut acel meci. Este o jucătoare dificilă, loveşte puternic şi e greu să joci împotriva ei. Atunci eram mai mult în spatele terenului, acum sunt mult mai agresivă, am mai multă încredere şi cred că am şanse la fiecare meci. Lupt şi vreau să câştig fiecare meci.
A declarat Halep

Presa internaţională a remarcat forma de excepţie a Simonei Halep şi a considerat, astfel, normală victoria pe care jucătoarea română a înregistrat-o în meciul cu italianca Flavia Pennetta.
“Excelenta Pennetta se predă unei jucătoare în mare formă”, a titrat livetennis.it.

“Halep zboară, Pennetta cedează pentru prima dată în faţa româncei”, a scris şi site-ul oktenis.it, care a continuat:
Ultima lor întâlnire avusese loc la US Open, când sportiva din Brindisi ajungea în semifinale, iar românca nu devenise încă jucătoarea de temut care pierdea greu în faţa Mariei Şarapova la Roland Garros. (...) Într-un turneu plin de surprize, Simona Halep şi Serena Williams sunt singurele jucătoare în acest moment care îşi confirmă statutul de favorite, ţinând cont că doar ele au rămas în sferturi dintre cele clasate pe primele nouă locuri ale ierarhiei WTA.

Simona Halep va juca astăzi împotriva jucătoarei americane Sloane Stephens, locul 45 WTA, în sferturile de finală ale turneului Miami Open, tot în această zi fiind programată şi întâlnirea dintre Serena Williams şi Sabine Lisicki, din aceeaşi fază a competiţiei.