Halep a cucerit Indian Wells
Simona Halep a obţinut cel mai important titlu al carierei şi a urcat pe primul loc în clasamentul WTA realizat pe acest an
Flaviu Dincă ,24 martie 2015,00:05 nr. afisari:1153

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA, a câştigat, duminică seara, al 11-lea titlu din carieră, dar cel mai important, după ce s-a impus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-4, în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, în faţa sportivei sârbe Jelena Jankovici, locul 18 WTA. Finala a durat două ore şi 37 de minute. Pentru Halep, aceasta a fost a doua prezenţă în finala unei competiţii Premier Mandatory, după ce anul trecut a pierdut în ultimul act la Madrid, în faţa Mariei Şarapova.

Mai întâi vreau să o felicit pe Jelena, ai fost extraordinară! Am alergat, dar şi tu... Cred că ai câştigat acest turneu la vârsta mea. Ai făcut o treabă bună aici. A fost o finală extraordinară, mă bucur că am putut câştiga.
A spus Halep, în interviul de pe teren, informează Mediafax

Ea le-a mulţumit sponsorilor, organizatorilor, echipei sale tehnice, publicului, dar şi fostului tenismen Ion Ţiriac pentru susţinere, omul de afaceri fiind prezent în tribunele arenei centrale a Indian Wells Tennis Garden.

Halep le-a mulţumit românilor din tribune, prezenţi într-un număr destul de mare, moment în care aceştia au ovaţionat-o:
Le mulţumesc românilor care vin să mă vadă peste tot şi mă susţin, dându-mi mai multă putere să câştig, să stau concentrată şi să lupt până la sfârşit! Le mulţumesc celor de acasă, ştiu că m-au urmărit şi m-au susţinut!

La Indian Wells, învingătoarea va fi recompensată cu un premiu de 900.400 de dolari şi 1.000 de puncte WTA, iar învinsa 439.420 de dolari şi 650 de puncte WTA.
Pentru Simona Halep, aceasta a fost a 17-a finală din carieră. Ea a mai câştigat zece turnee, la Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), ambele în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), ‘s-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul “mic” al campioanelor), toate cele şase în 2013. Halep, 23 de ani, a mai disputat şase finale, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.
În această săptămână, Simona Halep va fi pe tabloul principal al turneului de la Miami, de asemenea de categorie Premier Mandatory, fiind a treia favorită după Serena Williams, locul 1 WTA, şi Maria Şarapova, locul 2 WTA. Meciurile din această fază vor începe mâine.
Nu a putut ridica trofeul
Simona Halep a fost protagonista unui moment amuzant la conferinţa de presă de după câştigarea turneului de la Indian Wells. Convinsă că are “forţa necesară” să ridice trofeul, românca a încercat fără succes să demonstreze acest lucru, spre deliciul jurnaliştilor aflaţi în sală.

“Sunt suficient de puternică încât să ridic acest trofeu”, a spus Simona Halep la conferinţa de presă ce a avut loc după câştigarea celui mai important titlu din cariera ei.
În momentul în care a încercat să le demonstreze acest lucru jurnaliştilor, Simona Halep a descoperit cât de greu este, de fapt, trofeul de la Indian Wells. “Câte kilograme are?”, i-a întrebat, în hohote, pe jurnalişti, după câteva încercări eşuate de a ridica trofeul. “E foarte greu”, a concluzionat românca înainte de a părăsi sala.
Presa internaţională a notat, duminică seară, că românca a arătat tenacitate şi a fost spectaculoasă în finala cu Jelena Jankovici.
“Halep a câştigat cel mai important titlu la Indian Wells”, a notat wtatennis.com, menţionând că lucrurile nu arătau prea bine pentru româncă la începutul finalei, dar constănţeanca nu a renunţat şi s-a impus în faţa Jelenei Jankovici.

“Halep câştigă cel mai important titlu din carieră”, a notat şi site-ul oficial al competiţiei. “Are logică faptul că Simona Halep a trebuit să joace trei seturi pentru a câştiga primul ei titlu BNP Paribas Open. Trecând peste o aparentă accidentare la picior, un serviciu defectuos şi o fostă campioană, Halep a revenit după ce a pierdut primul set şi a învins-o pe câştigătoarea din 2010, Jelena Jankovici, scor 2-6, 7-5, 6-4, cu o evoluţie curajoasă”, se menţionează pe site-ul bnpparibasopen.com.

BBC.com scrie că Simona Halep a învins-o pe Jelena Jankovici “într-o finală captivantă”, iar cotidianul L’Equipe a notat că Halep “a ştiut să profite de fragilitatea” Jelenei Jankovici, după ce a fost condusă de aceasta cu 6-2, 5-4 şi a obţinut cel mai important titlu din carieră. Jurnalul a menţionat că Jankovici s-a lăsat copleşită de emoţii, deşi conducea şi Simona Halep avea probleme la piciorul drept. “Românca, departe de cel mai bun nivel al său pe durata a trei sferturi din finală, s-a ambiţionat, strigând din ce în ce mai tare, şi câştigând ghemurile. O tenacitate care o va duce luni pe primul loc în ierarhia «Race»”, precizează L’Equipe.
În urma acestei victorii, prima pentru o jucătoare română la Indian Wells, Halep a urcat pe locul 1 al clasamentului care contează pentru Turneul Campioanelor de la finalul sezonului. În ierarhia WTA, ea îşi va păstra poziţia a treia mondială.

Rezultatele Simonei Halep la Indian Wells:
turul II - Daria Gavrilova (Rusia), locul 106 WTA, jucătoare venită din calificări, scor 2-6, 6-1, 6-2; turul III - Varvara Lepchenko (SUA), locul 31 WTA şi cap de serie numărul 26, scor 6-1, 3-6, 6-1; optimile de finală - Karolina Pliskova (Cehia), locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, scor 6-4, 6-4; sferturile de finală - Carla Suarez Navarro (Spania), locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, scor 5-7, 6-1, 6-1; semifinale - Serena Williams (SUA), locul 1 WTA, s-a retras; finala - Jelena Jankovici (Serbia), locul 21 WTA şi cap de serie numărul 18, scor 2-6, 7-5, 6-4.