Româncele au cedat în turul doi la Wimbledon
Cadanţu şi Halep nu au putut trece şi de turul doi
Cele două tenismene române nu s-au putut califica în turul trei al turneului de mare şlem desfăşurat la Londra, fiind înfrânte de două sportive asiatice
Cosmin LENGYEL ,27 iunie 2013,21:11 nr. afisari:1993

Simona Halep şi Alexandra Cadanţu nu au putut trece şi de turul doi la Wimbledon, jucătoarele de tenis fiind înfrânte de două sportive asiatice. Halep a cedat în faţa chinezoaicei Na Li, locul 6 WTA, în timp ce Cadanţu nu a putut trece de japoneza Kimiko Date-Krumm, locul 84 WTA. Simona a avut un meci mai greu, ţinând cont de valoarea chinezoaicei, dar şi prin prisma faptului că românca a acuzat dureri la spate pe tot parcursul partidei, cerând ajutorul fizioterapeutului în nenumărate rânduri. Deşi, în urmă cu doi ani, la US Open, românca reuşise să o învingă pe sportiva asiatică, la Wimbledon situaţia a fost alta, Simona fiind înfrântă în decisiv. Primul set a fost adjudecat de Na Li cu scorul de 6-2, dar tenismana română s-a impus în al doilea set cu impresionantul scor de 6-1 şi astfel a dus meciul în decisiv. Aici, jucătoarea de tenis chineză a luat lucrurile în serios şi nu i-a acordat nicio şansă Simonei, chinezoaica adjudecându-şi setul cu 6-0. Astfel, Simona Halep şi-a încheiat şirul de 11 victorii consecutive şi se află pe locul 32 WTA, cel mai bun loc din carieră. În altă ordine de idei, nici românca Alexandra Cadanţu nu a putut face faţă japonezei Kimiko Date-Krumm, pentru a obţine calificarea în turul trei. Jucătoarea de tenis din Japonia, care este cu 10 ani mai bătrână decât Alexandra, s-a impus în două seturi, 6-4 şi 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră şi 25 de minute.