LUPTE LIBERE
Turneu reuşit la malul Dunării
Cea de-a V-a ediţie a “Cupei Drobeta” la lupte libere a adunat în “Polivalenta” severineană peste 250 de sportivi, de la 19 cluburi
Mircea OGLINDOIU ,8 aprilie 2015,13:51 nr. afisari:2231

Rezevată copiilor (13-15 ani) şi cadeţilor (15-17 ani), competiţia de la malul Dunării a fost onorată de luptători de la CSM Drobeta, CSM Craiova, LPS “Petrache Trişcu” Craiova, CS Universitatea Craiova, CS Minerul Motru, CS Pandurii Târgu Jiu, CSS Petroşani, CSS Hunedoara, CS Petrila, CSS Deva, CSS Timişoara, CSS Lugoj, CSM Reşiţa, CSS Reşiţa, CSM Târgovişte, CSS Târgovişte, CS Steaua Bucureşti, CS Rapid Bucureşti şi CS Energetica Bucureşti.

Prezent cu 22 de luptători în concurs, clubul organizator şi-a adjudecat 19 medalii, dintre care 9 de aur. Astfel, pe primul loc s-au clasat, la cadeţi, Mihaela Bărbulescu (52 kg), Valentina Ungureanu (56 kg), Mădălina Iva (60 kg) şi Larisa Niţu (70 kg), iar la copii s-au impus Oana Vînturache (32 kg), Larisa Cercel (40 kg), Roxana Capezan (60 kg), Daria Costescu (65 kg) şi Mihai Mărgărit (37 kg).

Doar 4 medalii la băieţi

Argintul a fost adjudecat, la cadeţi, de Elena Buşoi (38 kg), Adina Giura (60 kg) şi Andrei Seimeanu (100 kg), iar la copii, Patricia Manofu (38 kg), Cristina Ungureanu (48 kg) şi Sabin Stegaru (56 kg) au pierdut finala. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat cadetele Denisa Breazu (46 kg) şi Roxana Dinică (65 kg), alături de copiii Georgiana Zărescu (32 kg) şi Andrei Bărbulescu (28 kg). Pe locul al V-lea s-au clasat Darius Vînturache (28 kg), Mihai Guţă (48 kg) şi Andrei Cureteu (50 kg), la copii. În clasamentul general, CSM Drobeta s-a clasat pe primul loc la feminin, cu 15 medalii, iar CSM Reşiţa s-a impus la băieţi.

Competiţia din acest an a fost aproape ca o finală, ţinînd cont că au participat printre cele mai bune cluburi din ţară, cum ar fi Târgovişte, Craiova, Reşiţa sau Steaua. Multe cluburi au avut chiar mai mulţi sportivi decât noi în concurs, dar am reuşit să câştigăm destule medalii, care îmi dau speranţe în vederea campionatelor naţionale care vor urma.