LUPTE LIBERE
Trei medalii de aur pentru CSM Drobeta
Toţi cei 5 severineni calificaţi la etapa finală a Campionatului Naţional de lupte libere pentru Copii II s-au întors cu medalii de la Târgovişte
Mircea OGLINDOIU ,26 octombrie 2014,23:58 nr. afisari:1436

Sub coordonarea antrenorului Marin Dobrescu, CSM Drobeta a cucerit 5 medalii la ediţia din acest an a Naţionalelor de Copii II.
La Târgovişte, aurul a fost adus de Cristina Ungureanu (45 kg), Roxana Capezan (57 kg) şi Sabin Stegaru (47 kg), iar Larisa Cercel (37 kg) şi Mihai Mărgărit (35 kg) au obţinut bronzul. Rezultatele au plasat clubul severinean pe locul al III-lea în clasamentul general pe medalii, după LPS Roman şi CSM Botoşani.

Sunt foarte mulţumit de rezultate. Am luat medalii cu toţi cei 5 copii. Dacă Roxana Capezan a devenit campioană pentru al doilea an consecutiv, ceilalţi patru sportivi au luat medalie la prima lor participare la Naţionale. Ne-am clasat pe locul al III-lea în clasamentul general, dar trebuie menţionat că celelalte cluburi au avut sportivi aproape la toate categoriile de greutate.
A spus antrenorul severinean Marin Dobrescu

În 2013, „Polivalenta” severineană a găzduit prima ediţia a Campionatului Naţional pentru copii II, iar CSM Drobeta a obţinut două medalii de aur, prin Roxana Capezan (57 kg) şi Adina Giura (52 kg), iar Valentina Ungureanu (48 kg) a luat bronzul. Ultimele două sportive menţionate vor concura în acest an la copii I, finală care va avea loc peste două săptămâni, tot la Târgovişte.