ATLETISM
Timpi excelenţi pentru severineni
Cei trei atleţi severineni, prezenţi la etapa de zonă de la Bucureşti, s-au calificat de pe primul loc, cu timpi foarte buni, în finala Campionatului Naţional de copii
Mircea OGLINDOIU ,19 martie 2015,11:34 nr. afisari:1263

Prezent cu 2 sportivi în concurs, CSM Drobeta a obţinut rezultate care îi conferă mari speranţe pentru medalii. Astfel, la 1.500 metri masculin, Adrian Bondoc (foto) s-a impus cu timpul de 4:49.37 minute, la mare distanţă de  ocupantul locului secund, Gabriel Chiran (5:12.19), de la CSS Târgovişte. În faza zonală de la Bacău,  proba a fost câştigată de Andrei Lupu (4:50.34) – LPS Botoţani, secondat de Iulian Andrei Melniciuc (5:04.12) – LPS Galaţi. În sala de atletism a Complexului Naţional <> din Bucureşti, severineanca Ionela Gabriela Spînu  a trecut linia de sosire, la 1.500 m, după 5:13.61 minute, devansând-o cu mai bine de şapte secunde pe ocupanta locului secund, Ana Maria Panduru (LPS Craiova). La Bacău s-a impus Florina Gabriela Stratan (5:05.11), de la CN Fălticeni, urmată de Isabela Cristina Jaleru (5:07.60), de la CS Arena Bacău.

Florescu are cele mai mari şanse

Legitimată la CSS Drobeta, unde e antrenată de Marin Istrate , Aurelia Ştefania Florescu (1:45.57) a învins-o clar pe Ileana Cătălina Ciobanu (1:58.94), de la CSS Caracal, pe distanţa de 600 m. La etapa de zonă desfăşurată în Moldova, proba respectivă  a fost câştigată de Cătălina Adragai (1:54.94) – CSM Bacău, secondată de Roxana Maria Floroiu (1:55.79) – CSS Bacău.

Am fost primul la etapa de zonă şi voi face tot posibilul să-mi păstrez locul şi în finală, care va avea loc tot la Bucureşti, la începutul lunii viitoare.