JUDO Campionatul Naţional de Ne Waza
Surorile Balica au urcat pe podium la Severin
Judoka de la CSM Craiova au obţinut un titlu naţional şi o medalie de argint în finala concursului naţional de Ne Waza
Cosmin LENGYEL-IONESCU ,7 octombrie 2014,23:59 nr. afisari:1179

De curând, la Drobeta Turnu-Severin, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Ne Waza pentru categoriile de vârstă U16, U14 şi U12, iar două dintre judoka clubului din Bănie s-au întors cu premii. Surorile Balica, unele dintre cele mai promiţătoare copile ale judoului românesc, au cucerit o medalie de aur şi o medalie de argint în competiţia de la malul Dunării, la categoria U12.

Cele două surori s-au întâlnit în finală, împărţindu-şi medaliile în familie. Balica Andreea a fost cea care a izbutit să urce pe prima treaptă a podiumului, urmată îndeaproape de sora sa, Balica Ştefania, care a ocupat locul secund, ambele în limitele categoriei de 48 kg.
Cele două sportive sunt obişnuite cu prezenţa în luminile reflectoarelor, deoarece atât în acest an cât şi anul trecut, şi-au adjudecat titlurile naţionale la competiţiile rezervate copiilor.

Ne-am întors cu două medalii de la Campionatul Naţional de Ne Waza, desfăşurat la Drobeta Turnu-Severin. Balica Andreea şi Balica Ştefania au cucerit medalia de aur, respectiv argint, rezultate la care ne aşteptam, deoarece ambele sunt campioane naţionale. Se putea mai mult, am mai avut un loc cinci, dar per ansamblu copiii au avut o comportare mulţumitoare la Severin.