JUDO
Stan de bronz
Componentă a CSM Drobeta Turnu Severin, vâlceanca Alexandra Stan a cucerit două medalii de bronz la Campionatul European de Judo pentru Seniori, desfăşurat la Trebinje
Mircea OGLINDOIU ,10 septembrie 2014,23:59 nr. afisari:1110

În Bosnia&Herţegovina, olteanca a luptat la categoria + 78 kg şi a urcat pe ultima treaptă a podiumului de premiere la individual.
Stan a mai luat bronzul şi în întrecerea pe echipe, unde România a învins categoric Turcia (5-0) şi Muntenegru (5-0), dar a pierdut confruntările cu Bosnia&Herţegovina  (2-3) şi Serbia (1-4), care şi-au adjudecat primele două locuri.
La masculin, România a devenit campioană balcanică pe echipe.

Per ansamblu, delegaţia ţării noastre, formată din 12 băieţi şi 8 fete, a cucerit  12 medalii la individual, dintre care 2  de aur, 3 de argint şi 7 de bronz la competiţia care a adunat la start 150 de judoka, din 8 ţări.

A fost un campionat balcanic destul de puternic şi sunt mulţumită de cele două medalii de bronz. La individual a avut patru meciuri şi am câştigat două.