JUDO
Speri(uş)aţi la Tineret
Cei 7 judoka mehedinţeni prezenţi la Campionatul Naţional de Judo pentru Tineret (U23), de la Oradea, au fost departe de podium
Mircea OGLINDOIU ,3 martie 2015,23:56 nr. afisari:1316

CSM Drobeta şi CCE Strehaia n-au reuşit să impresioneze la Naţionalele sub 23 de ani, desfăşurate la finalul săptămânii trecute, la Oradea.  Cel mai bun rezultat l-a izbutit strehăianul Nicu Speriuş (foto), clasat pe locul al VII-lea, în limitele categoriei 60 de kg. Colegul său de club Bogdan Vulsănescu a pierdut  în turul secund şi nu s-a poziţionat în prima jumătate la 73 kg.

Rezultatele sunt satisfăcătoare. Speriuş s-a clasat pe 7, din 22 de participanţi la categoria sa, dar cel mai mult mă încântă faptul că, în turul secund, a învins un judoka de la Braşov, mult mai bine cotat. Vulsănescu a câştigat şi el un meci, dar în turul secund s-a accidentat.
A explicat antrenorul Ilie Gîdea

Prezent la Oradea cu Krisztina Tătar (48 kg), Anda Vîlvoi (57 kg), Lorena Necula (70 kg), Adrian Argint (60 kg) şi Ionuţ Ianîcu (60 kg), toţi cinci mai mici de vârstă, clubul severinean n-a reuşit să claseze nici un sportiv între primele nouă locuri.

CSM Drobeta a mizat pe 3 cadeţi şi 2 juniori la Naţionalele de Tineret din acest an şi era greu ca vreunul dintre ei să ajungă în prima jumătate. Oricum, aceste meciuri le sunt utile, în perspectiva viitoarelor competiţii.