JUDO
S-au testat în Serbia
Judoka de la CSM Drobeta s-au întors cu 8 medalii, dintre care 7 de aur, de la Turneul Internaţional de la Niş
Mircea OGLINDOIU ,20 noiembrie 2014,00:00 nr. afisari:1027
În Serbia, Iasmina Covaciu (U13; - 36 kg), Diana Argint (U13; - 40 kg), Alexandra Nae (U13; - 44 kg), Daniela Demetrio (U13; - 48 kg), Roberta Ioviţă (U15; - 44 kg), Andreea Borontiş (U13; - 52 kg) şi Gabriel Demetrio (U15; - 38 kg) au câştigat toate meciurile de la categoriile respective de vârstă şi greutate, iar Ana Maria Stroe (U15; - 44 kg) s-a clasat pe locul secund.

Am început deja pregătirea pentru campionatele naţionale de anul viitor. La Niş am fost să verificăm fetele, care au obţinut 7 medalii de aur şi una argint. Locul doi a survenit ca urmare a faptului că finala a fost una severineană. În fiecare week-end vom fi la câte un turneu, la diferite categorii de vârstă. Sâmbătă vom merge la Chişinău, unde vom miza mai mult pe băieţi.
A explicat antrenoarea Lena Sterea

La competiţia de la Niş au concurat 250 de judoka, din Serbia, România şi Bulgaria.