Marius Radu a fost cel mai tânăr finalist de la 100 metri liber
NATAŢIE
Radu, cel mai bine clasat român la Europenele de la Berlin
La prima sa prezenţă la un campionat european de seniori, componentul CSM Drobeta a prins finala probei de 100 metri liber
Mircea OGLINDOIU ,25 august 2014,00:00 nr. afisari:1306

Cu timpul de 49:28 secunde, Marius Radu şi-a doborât propriul record încă din start şi a fost singurul român care a trecut de seriile preliminarii la 100 metri liber, unde delegaţia ţării noastre a mai fost reprezentată de Norbert Trandafir (CSM Bacău), Daniel Macovei (Delfinul Bucureşti) şi Alin Coste (CSM Braşov).
În semifinale, sportivul originar din Bucureşti s-a autodepăşit, îmbunătăţindu-şi  timpul cu 77 de sutimi de secundă! Rezultatul de 48:95 i-a adus înotătorului de 22 de ani locul al V-lea în seria sa şi calificarea în finală de pe ultimul culoar. În lupta pentru medalii, componentul clubului severinean a avut un timp mai slab, de 49:05  secunde, şi a încheiat cursa pe locul al VIII-lea, după ce la 50 metri întorsese al şaselea. Victoria i-a revenit principalului favorit Florent Manudou, francezul fiind cronometrat în 47:98 secunde. Podiumul a fost completat de conaţionalul său Fabien Gilot (48:36) şi de italianul Luca Leonardi (48:38)

Singurul care a intrat în semifinale la 50 m liber

Cu timpul de 22:68 secunde, prin care şi-a doborât propriul record, Radu a fost singurul român care a ajuns  în semifinale şi la 50 metri liber, după ce mai titraţii Trandafir, Macovei şi Coste n-au reuşit să treacă nici de data aceasta de serii.
În penultimul act, componentul de la CSM Drobeta şi-a depăşit recordul anterior  cu 24 de sutimi de secundă, dar s-a clasat de-abia al optulea, iar per ansamblu, a încheiat concursul al 15-lea. Antrenorii federali îşi puneau mari speranţe în ştafeta de 4x100 metri liber, însă România a fost descalificată, după ce Coste a plecat mai repede în schimbul trei. Primul care a sărit în bazin a fost Radu, care a întors la 100 metri cu timpul de 49:11 secunde, rezultat care dădea speranţe ştafetei ţării noastre.

Marius a făcut un European excepţional şi în toate cursele a scos timpi mai buni decât cei pe care îi deţinea înainte de Berlin. A fost cel mai tânăr dintre cei opt finalişti de la 100 metri liber, iar timpul înregistrat în semifinale i-a adus deja calificarea pentru Mondialele din 2015, de la Kazan.
A spus antrenorul său Dan Bădescu

La precedenta ediţie a Europenelor, desfăşurată în 2012 la Debrecen, România reuşise să ia o medalie de bronz, prin Trandafir, în proba de 100 m liber.  În 2014, la Berlin, cel mai bun rezultat i-a aparţinut lui Radu, clasat pe locul al VIII-lea, la 100 metri.

Din toamnă va reprezenta CSM Bacău

Anul trecut, acesta participase la  Campionatele Mondiale Universitare, de la Kazan, unde se clasase de-abia pe locul 22 în proba de 100 metri liber, cu timpul de 50:64 secunde, şi tocmai pe 40 la 50 m liber (23:70).
Aşadar, Radu a explodat la Europenele de seniori, din această vară, competiţie în care a reprezentat pentru ultima dată CSM Drobeta. Din toamnă, bucureşteanul se va transfera la CSM Bacău, care îi oferă condiţii superioare celor de la clubul severinean.

E primul meu European de seniori şi sunt mulţumit de rezultate. La 100 metri mi-am bătut recordul cu mai bine de o secundă, iar la 50 metri cu peste 50 de sutimi, după ce în semifinale am avut 22:44, iar înainte de Europene aveam 22:98. Sper ca data viitoare să fie mai bine şi să mă apropii de timpii pentru medalii. Din păcate, nu voi mai reprezenta CSM Drobeta. Am intrat la master la Universitatea din Bacău şi voi concura pentru clubul din localitate, la următoarele competiţii.