BOX
Patru medalii pentru secţia lui Cipere
Desfăşurată la Buzău, Cupa României la box feminin, pentru juniori, tineret şi seniori, a adus 4 medalii pentru CSM Drobeta
Mircea OGLINDOIU ,3 martie 2015,23:56 nr. afisari:1305

Prezent cu 6 fete în ringul de la Buzău, clubul severinean a obţinut două medalii de aur, una de argint şi una de bronz. Victorioase au ieşit ?tefania Lazăr (Juniori; - 60 kg) şi Ionela Ungureanu (Tineret; - 64 kg), Mirela Zaharescu (Tineret; - 57 kg) s-a clasat pe locul secund, iar Nicoleta Lazăr (Seniori; - 60 kg)  a urcat pe ultima treaptă a podiumului de premiere.

Campioană anul trecut, la junioare, Denisa Pîrvănescu (tineret; - 54 kg) a pierdut la Buzău în turul secund, iar debutanta Isabela Gruescu (Juniori; - 54 kg;) a fost învinsă în primul meci. Antrenorul Dumitru Cipere e mulţumit de rezultate şi speră ca Ionela Ungureanu (foto), medaliată cu argint la Europenele de juniori, de anul trecut, să ia în această primăvară medalie şi la Mondiale.

Meciurile din cadrul Cupei României nu au fost extraordinar de grele, dar, cum boxul feminin e sport olimpic acum, are din ce în ce mai multe participante. La Buzău, au fost prezente toate cluburile puternice din ţară. În luna mai, la Taipei, în Taiwan, va avea loc Campionatul Mondial şi sper ca Ionela Ungureanu să ia o medalie. Dacă Federaţia va decide, poate o vom trimite şi pe Ştefania Lazăr. Eu, la CSM, m-am axat mai mult pe fete şi nu mai am decât câţiva băieţi.