JUDO
Mehedinţenii, temerari la Sibiu
Cele două cluburi de judo din Mehedinţi s-au regăsit pe podium şi la cea de-a XX-a ediţie a „Cupei Temerarul”, de la Sibiu
Mircea OGLINDOIU ,17 septembrie 2014,23:57 nr. afisari:1189

Desfăşurat în acest an la nivelul cadeţilor şi juniorilor, turneul internaţional găzduit de Sala Transilvania a beneficiat de prezenţa a 240 de judoka, de la 50 de cluburi, din 7 ţări. De la CSM Drobeta, Anda Vîlvoi (U18; - 57 kg) şi Krisztina Tătar (U21; - 52 kg) au luat bronzul, Mironela Negoiescu (U18; - 52 kg) s-a clasat pe locul al V-lea, iar Ionuţ Ianîcu (U18; - 60 kg) a încheiat concursul pe şapte.

Avem doi sportivi noi la club, pe Tătar şi Ianîcu, pe care i-am adus în vară de la CSM Miercurea Ciuc, respectiv LPS „Petrache Trişcu” Craiova. A fost o competiţie utilă pentru ei, de verificare, în perspectiva campionatelor naţionale de cadeţi şi juniori, de anul viitor. Concursul de la Sibiu a fost foarte puternic.
A spus Lena Sterea, antrenoarea de la clubul severinean

CCE Strehaia a punctat prin Nicu Speriuş (U21; - 60 kg), care a obţinut argintul. Aproape de podium au mai fost Sorin Alex Brebinaru (U18; - 55 kg) şi Alin Cosmin Mîlcomete (U18; - 90 kg), clasaţi pe locul al V-lea, iar Bogdan Vulsănescu (U21; - 60 kg) s-a poziţionat de nouă.

Sunt mulţumit de rezultate. Speriuş a confirmat încă o dată, iar Vulsănescu a reuşit o clasare în primii 10 judoka, deşi a revenit pe tatami după o accidentare la umăr.