JUDO
Festival de medalii, la sfârşit de an
CSM Drobeta a obţinut nouă medalii, dintre care şase de aur, la ediţia din acest an a Festivalul Judoului Românesc, desfăşurat în Sala Polivalentă din Bucureşti
Mircea OGLINDOIU ,16 decembrie 2014,23:55 nr. afisari:1240
Rezultatele au plasat clubul severinean pe locul al patrulea în clasamentul general, după CSM CSS Ploieşti (32 de medalii, 11 de aur), CSM LPS Focşani (25 de medalii, 10 de aur) şi CSM Piteşti (18 medalii, 7 de aur). Prezent cu 10 judoka în concurs, CSM Drobeta a reuşit să-şi adjudece aurul prin Diana Argint (U12; - 40 kg), Ana Maria Vladu (U14; - 29 kg), Iasmina Covaciu (U14; - 36 kg), Daniela Demetrio (U14; - 48 kg), Ana Maria Stroe (U16 – 40 kg) şi Roberta Ioviţă (U16; - 44 kg).

Pe locul secund s-au clasat  Denisa Vîlvoi (U12; - 29 kg) şi Ana Maria Stroe (U18; -40 de kg), iar Alexandra Nae (U14; - 44 kg) a urcat pe ultima treaptă a podiumului de premiere. Pe şapte s-a poziţionat Gabriel Demetrio (U16; - 38 kg), în timp ce Dominic Heidenreich (U12; - 42 kg) a încheiat concursul pe locul al IX-lea.

Finală mehedinţeană la 36 kg

La competiţia desfăşurată în Sala Polivalentă din Bucureşti au participat 850 de judoka, reprezentând 40 de cluburi din România şi 5 din străinătate, iar pentru CSM Drobeta a fost ultimul concurs de verificare al anului.

A fost o competiţie foarte puternică, bine organizată, cu o prezenţă numeroasă, motiv pentru care s-a desfăşurat pe parcursul a două zile. Sunt foarte mulţumit de rezultate sportivilor mei. Prestaţia lor îmi dă încredere că vom lua medalii cât mai multe la naţionalele de anul viitor. La Bucureşti, performera clubului a fost Ana Maria Stroe, care a luat aurul la copii şi argintul la cadeţi. La U14 - 36 de kg am avut o finală mehedinţeană, Iasmina Covaciu învingând-o pe Ane Brebenoiu, de la clubul din Strehaia.
A precizat antrenorul severinean Gicu Vasilan

La Festivalul Judo-ului Românesc, Mehedinţiul a fost reprezentat şi la masa oficialilor, unde Lorena Poiană a fost secretar de concurs, iar Lena Sterea şi Ilie Gîdea au făcut parte din corpul de arbitri.