CANOTAJ
Elevii Marianei Maliş, buni şi pe ergometru
CSS Orşova a cucerit 12 medalii, din care 4 de aur, la Cupa României de juniori, pe ergometru
Mircea OGLINDOIU ,19 februarie 2015,00:06 nr. afisari:1634
Cupa României de canotaj pe ergometru a fost adjudecată şi în acest an de secţia coordonată de Mariana Maliş. Astfel, la juniori I, Nicoleta Paşcanu s-a impus la simplu, scoţând, pe distanţa de 2.000 metri, timpul de 7:03,3 minute, iar Elena Logofătu şi Ancuţa Bodnar (7:09,4) au câştigat la dublu vâsle. Tot la dublu vâsle, dar masculin, Alexandru Mihai şi Mihai Chiruţă au prins ultima treaptă a podiumului de premiere (6:34,8), la fel ca Andrei Chichiriţă, Bogdan Baitoc, Romeo Ungureanu şi Mihăiţă Ţigănescu, la 4 rame x 2.000 metri (6,18:6). Argintul a revenit echipajului de 4 rame, format din  Diana Mihai, Amalia Bereş, Valentina Cornilă şi Roxana Anghel (7:13,8), urmat de colegele lor de club Roxana Filote, Alexandra Mihalache, Andreea Spetco şi Andrada Lăutaru (7:45,7).

La juniori II, Florin Lehaci şi Ştefan Berariu (6:29,7) au câştigat la dublu vâsle, iar Ionela Moroşan, Gina Scridon, Andreea Hreniuc şi Andrada Păun (7:41.1) au luat argintul la 4 rame.  La juniori III, Ionela Alexandra Hreniuc s-a clasat pe locul secund (7:45,3) la individual, la fel ca Andrei Barbu şi Cristian Barbu (6:53,7), la dublu vâsle. În proba uşoară, la juniori III, Ancuţa Bardar şi Emanuela Măcuţ au luat argintul la dublu vâsle, (4:11,3), iar  Alexandru Iliuţ a prins ultima treaptă a podiumului de premiere, cu timpul de 3:26,5 minute. De la CSM Drobeta, Georgiana Băetoniu s-a clasat pe locul al 4-lea (7:31,4), iar Cătălin Dobrin pe 5 (6:26,6), la individual,  juniori I. Niciunul din sportivii de la cele 2 cluburi de la malul Dunării nu sunt originari din Mehedinţi.

Am câştigat cele mai grele probe, la simplu si dublu feminin, cu sportivele cu care voi merge în vară, la mondialele de juniori, de la Rio de Janeiro. Concursul pe ergometru, din sală, e o primă etapă, înaintea competiţiilor pe apă, care ne interesează cu adevărat. Acum am tras acasă, la Orşova, dar pe 14 martie vor merge la Piatra-Neamţ, unde vor avea loc Naţionalele pe ergometru, iar în aprilie, la Timişoara, va fi campionatul naţional de fond, pe apă.