HANDBAL (F) SCM Craiova – “U” Cluj 26-29 (12-13)
Elevele lui Roşca, în picaj
SCM Craiova a continuat şi la Tr. Severin forma slabă din acest an şi a bifat sâmbătă al şaselea eşec din retur
Mircea OGLINDOIU ,1 martie 2015,23:52 nr. afisari:1061

Surpriza campionatului în turul Ligii Naţionale feminine de handbal, pe care l-a încheiat pe poziţia secundă, cu 11 victorii şi două înfrângeri, echipa pregătită de Aurelian Roşca e de nerecunoscut în partea a doua a sezonului.  În primele 8 partide din acest an, SCM Craiova a bifat doar două succese. Deşi a întâlnit un adversar care luptă pentru evitarea retrogradării, oltencele au fost învinse sâmbătă la 3 goluri diferenţă. Pregătită de fostul tehnician al SCM-ului din sezonul trecut, Carmen Amariei, „U” Cluj s-a aflat la conducerea meciului, disputat în Polivalenta severineană, încă din start, iar în minutul 3 conducea cu 2-0. Craiova a egalat la 2, dar avantaj a avut de-abia în minutul 36, când tabela indica scorul de 16-15.

Au condus doar 3 minute

SCM chiar s-a distanţat la 2 goluri, însă peste 10 minute Clujul întorsese rezultatul (20-22). La scurt timp, ardelencele au avut, în premieră, avans de 3 goluri, diferenţă care s-a păstrat până la finalul partidei (26-29). Eşecul a fost pus de Aurelian Roşca şi pe faptul că echipa sa, aflată încă pe locul 4, n-a beneficiat din plin pe aportul suporterilor, la malul Dunării asistând doar 350 de spectatori.

Din păcate, din cauză că în Polivalenta din Craiova se desfăşoară concursul muzical Eurovision, am fost nevoiţi să jucăm acest meci la Turnu Severin. Deşi am fost gazde, a fost un meci pe care l-am disputat în deplasare şi nu am simţit propriul teren. Nu am avut publicul nostru, cu care ne obişnuisem. Turnu Severin a pierdut contactul cu sportul de performanţă de mult timp şi probabil de asta nici nu a venit multă lume la sală. E adevărat că echipa mea a făcut şi multe greşeli, iar echipa adversă a fost mai determinată. Am jucat rău, dar arbitrajul a fost şi mai rău. Sperăm să ne revenim.
A declarat Roşca

A explicat şi motivele pentru care SCM Craiova n-a mai avut rezultatele din tur şi nu face o tragedie din prestaţia slabă din acest an:
De când a revenit în Liga Naţională, această echipă a fost mereu la retrogradare, iar în acest sezon a făcut lucruri deosebite. În iarnă, am pierdut şi o serie de jucătoare, printre care şi Aneta Pârvuţ, dar, deja, ne-am realizat obiectivul pentru acest sezon, care e clasarea în primele 8 locuri.

Cu Victorina Bora pe banca tehnică, SCM Craiova mai jucase la malul Dunării, în urmă cu trei ani, timp de 8 jocuri, cât timp sala Polivalentă din Craiova s-a aflat în renovare.

------------

SCM Craiova – “U” Cluj 26-29 (12-13)

Craiova: Munteanu  - Tănăsie (5 goluri), Cioaric (5), Zamfirescu (3), Tiron (3), Eidem (2), Apipie (2), Lazarin (2), Florica (2), Tomescu (2), Şelaru, Georgescu Antrenor Aurelian Roşca
"U" Cluj: Măzăreanu - Chintoan (7 goluri), Laslo (5), Tetean (5), Biriş (4), Popa (4), Paraschiv (2), Ivan (1), Cîrjan (1). Antrenor Carmen Amariei
Arbitri: I. Barbu – A. Manafu (ambii din Bucureşti)