FOTBAL JUNIORI
Dublă victorie, în testele cu Serbia
Pe „Municipalul” severinean, echipa naţională de juniori U16 a României a învins ieri cu 3-2 reprezentativa similară a Serbiei
Mircea OGLINDOIU ,19 septembrie 2014,08:20 nr. afisari:1176

Învinsă de Serbia, cu scorul de 2-1, în turneul desfăşurat luna trecută la Moscova, România şi-a luat revanşa în această săptămână şi a câştigat ambele amicale disputate împotriva selecţionatei ţării vecine.

Dacă marţi, pe terenul sintetic din Motru, s-a impus cu 2-1 (1-0), selecţionata lui Adrian Boingiu a câştigat ieri cu 3-2 (2-0), pe gazonul Stadionului „Municipal” din Drobeta Turnu Severin.

La fel ca în testul anterior, România a condus cu 2-0, prin golurile juniorilor de la ACS Poli Timişoara, Vlad Dragomir şi Andrei Mezin, care, la Motru,  punctaseră în minutele 37 şi 64. La malul Dunării, Dragomir a deschis scorul minutul 13, dintr-un penalty scos de Mezin. Faultat în careu la primul gol, Mezin a şi marcat în minutele 20 şi 46, din acţiune.

România conducea cu 3-0 la începutul reprizei secunde

Stefan Mihajlovic a redus din diferenţă în minutul 48, iar rezultatul final l-a stabilit Veliko Knezevic, în prelungirile jocului, moment în care în poartă se afla severineanul Adelin Iliescu.
Acesta jucase titular la Motru, când Serbia marcase golul de onoare la scurt timp după ce componentul CSS Drobeta fusese schimbat.

Dacă privim prin prisma rezultatelor, sunt două victorii care ne dau speranţe. Dacă ne uităm la joc, mai sunt multe lucruri care trebuie puse la punct. Mi-am propus să ne calificăm la turneul final, a cărui campanie de calificare începe de-abia în toamna anului viitor. În decembrie aflăm grupa preliminară în care vom fi repartizaţi. Pe viitor,  sper ca cel puţin 4-5 copii din această generaţie să se regăsească la echipa naţională de seniori.
A spus Boingiu

Acesta a mizat în amicalul de ieri pe : Rareş Murariu (73 Adelin Iliescu) - Radu Boboc, Andrei Chindriş, Constantin Dima, Cristian Podină - Alexandru Petruţ (73 Raul Vidrăşan), Rareş Lazăr (67 Alexandru Dinu-Ivănescu) - Mihai Ene (75 Denis Hordoan), Vlad Dragomir (63 Liviu Gheorghe), Denis Crăciun (41 Claudiu Micovschi) - Andrei Mezin (55 George Ganea). Partida a fost arbitrată de mehedinţenii Marian Balaci – Andrei Căluşeru şi Caius Drulă.