ATLETISM
Drulă, tot cu bronz
Campionatul Naţional de atletism, rezervat juniorilor II, i-a adus severineanului Petre Drulă cea de-a doua medalie din carieră
Mircea OGLINDOIU ,7 august 2014,00:03 nr. afisari:1144

În Bucureşti, componentul CSM Drobeta a încheiat proba de 800 metri pe locul al treilea, cu timpul de 1 minut, 56 de secunde şi 15 sutimi de secundă, iar primul a trecut linia de sosire Mădălin Gheban, de la LPS Târgu-Jiu (1:52.20). Clubul severinean l-a mai avut în concurs pe Alexandru Racman, dar celălalt atlet pregătit de Mirel Bârcu s-a clasat de-abia pe locul 33, cu 2,22,68 minute.

Petre Drulă a concurat şi la 400 metri, însă timpul de 51:14 secunde nu l-a ajutat să prindă podiumul, clasându-se pe cinci. La Campionatul Naţional de sală, disputat la începutul lunii martie tot în Capitală, Drulă obţinuse tot bronzul, dar în proba de 400 metri, pe care a încheiat-o în 52,21 secunde! Rezultatele îl mulţumesc pe antrenorul său, care aşteaptă o medalie mai strălucitoare la Naţionalele din 2015.

După o muncă de aproape 5 ani, în sfârşit medaliile încep să vină. A fost tot bronz, la fel ca în primăvară, dar sper ca data viitoare să fie argint sau chiar aur.