JUDO
Departe de podium, în Croaţia
Prezent cu 2 sportive în Croaţia, CSM Drobeta n-a reuşit să se apropie de podium la etapa de la Zagreb a Cupei Europei de judo pentru cadeţi (U18)
Mircea OGLINDOIU ,18 februarie 2015,00:01 nr. afisari:1101
Dacă severineanca Anda Vâlvoi (57 kg) a pierdut încă din primul tur şi nu s-a clasat, craioveanca Lorena Necula, recent transferată la malul Dunării, a încheiat competiţia pe poziţia a 7-a, în limitele categoriei 70 kg, unde au concurat mai puţine judoka.  Rezultatele nu l-au dezamăgit pe antrenorul Gicu Vasilan, care e convins că elevele sale vor avea o prestaţie mult mai bună la următoarele etape ale Cupei Europei. Formată din 32 de sportivi, 21 la masculin şi 11 la feminin, delegaţia României a cucerit doar o medalie de argint şi una de bronz, în Croaţia. Per ansamblu, la Zagreb au concurat 552 de judoka, din 27 de ţări. Răciţi, severinenii Ana Maria Stroe, Andrea Borontiş şi Costel Untaru nu au mai făcut deplasarea.

Pentru mine, a fost prima prezenţă la Cupa Europei de cadeţi. Încă mai acuz unele problemele medicale la genunchi, iar asta s-a resimţit pe tatami. În plus, am avut şi neşansă la tragerea la sorţi. Voi mai participa anul acesta la încă trei etape, unde sper să fiu în preajma podiumului şi să acumulez puncte. Următoarea etapă va avea loc chiar în România, la Piteşti, în primăvară.
A  spus judoka de 16 ani, Anda Vâlvoi

Severinul a fost reprezentat în Croaţia şi de Lena Sterea, în calitate de arbitru.

Verificare la Sofia

La sfârşitul acestei săptămânii, CSM Drobeta va participa, cu 7 judoka, la Turneul Internaţional de la Sofia, rezervat categoriilor de vârstă U15 şi U21. Prin această competiţie  se urmăreşte, în special, verificarea sportivilor în perspectiva participării la Naţionale de Tineret (U23), de la Oradea, care vor avea loc la începutul lunii viitoare. Astfel, în Bulgaria, clubul severinean îi va trimite pe Iasmina Covaciu (U15; - 36 kg), Alexandra Nae (U15; - 44 kg), Krisztina Tătar (U21; - 44 kg), Roberta Ioviţă (U15; - 48 kg), Daniela Demetrio (U15; - 48 kg), Mihai Al Floari (U15; - 38 kg) şi Ionuţ Ianîcu (U21; - 60 kg). La Oradea, vor lupta pentru medalii Tătar, Vâlvoi, Necula, Untaru şi Ianîcu, toţi cinci fiind mult mai mici de vârstă.