ATLETISM
CSM Drobeta, pe locurile codaşe
Prezent cu 3 sportivi la etapele Campionatului Naţional de atletism în sală pentru juniori I şi II, de la Bucureşti, clubul severinean a fost departe de podium
Mircea OGLINDOIU ,3 februarie 2015,00:06 nr. afisari:1218
Aflat la primul sezon la juniori I, severineanul Petre Drulă s-a clasat la mai bine de 5 secunde de constănţeanul Cristian Radu, câştigătorul probei de 400 metri. Sportivul pregătit de Mirel Bîrcu a încheiat cursa de-abia pe locul locul 34, din 45 de participanţi, cu timpul de 54, 75 secunde, după ce, la prima etapă a Campionatului Naţional de Juniori I, din urmă cu 2 săptămâni, nu se prezentase. Anul trecut, la juniori II, Drulă cucerise bronzul, după ce a trecut linia de sosire în 52,21 secunde.

Antrenorul a explicat motivele pentru care elevul său a scos un timp mult mai slab, deşi, în mod normal, acesta ar fi trebuit să progreseze:
Drulă e acum la o categorie superioară de vârstă şi era greu să mai ia medalie. Din păcate, nici vremea nu ne-a ajutat, ca să ne antrenăm normal, iar timpul nu a fost cel dorit. Din cauza problemelor financiare de la club, am şi ratat prezenţa la prima etapă.

Şi uşor răcit, Drulă n-a mai alergat la 800 metri.

Rezultate modeste şi la juniori II

CSM Drobeta a avut doi reprezentanţi şi la prima etapă a juniorilor II, însă nici aici rezultatele n-au fost cele scontate. La 60 metri, Bogdan Mirea s-a clasat tocmai pe locul 51, din 65 de concurenţi, cu timpul de 8,38 secunde. Nici la 400 metri, Mirea n-a impresionat, clasându-se de-abia pe 36, cu timpul de 58, 88 mai slab cu aproape 8 secunde decât al reşiţeanului Florentin Balaci.

La 800 metri, severineanul Alexandru Racman a încheiat proba pe locul 39, cu timpul de 2:20,46 minute . Aşadar, rezultate modeste pentru CSM Drobeta, care a contat la atletism doar prin Ancuţa Bobocel. Fosta vicecampioană mondială de juniori şi multiplă campioană naţională şi-a întrerupt momentan activitatea sportivă,  iar, în urmă cu o lună, a născut o fetiţă.