JUDO
CSKA Sofia şi-a adjudecat Cupa Drobeta
Desfăşurat pe parcursul a două zile, turneul internaţional de la malul Dunării a avut înscrişi în concurs 878 de judoka, din zece ţări
Mircea OGLINDOIU ,3 septembrie 2014,00:01 nr. afisari:1259

La sfârşitul săptămânii trecute, Polivalenta severineană a fost gazda celei de-a XXIX-a ediţii a Cupei Drobeta la judo, competiţie la care au participat 60 de cluburi, din România, Serbia, Bulgaria, Croaţia, Republica Moldova, Macedonia, Kosovo, Bosnia&Herţegovina, Albania şi Italia.
La finalul concursului, CSKA Sofia a fost desemnat clubul câştigător, fiind urmat de Liberty Oradea. Organizator, CSM Drobeta Turnu Severin a prins podiumul clasamentului general, după ce a cucerit 8 medalii de aur, 8 de argint şi 12 de bronz.

Astfel, de la clubul severinean, pe primul loc au urcat Ana Maria Vladu (U12; 26 kg), Diana Argint (U12; - 36 kg şi U16; - 36 kg), Roberta Ioviţă (U16; - 44 kg), Andreea Borontiş (U16; - 52 kg), Anda Vîlvoi (U16; - 57 kg), Ana Maria Stroe (Seniori; - 48 kg) şi Alexandra Stan (Seniori; + 78 kg). Denisa Vîlvoi (U12; -26 kg), Iasmina Covaciu (U14; - 32 kg), Diana Argint (U14; - 36 kg), Gabriela Demetrio (U14; - 48 kg şi Seniori; - 48 kg), Anda Vîlvoi (U18; - 57 kg şi Seniori; - 57 kg) şi Floriana Al Floari (U16; - 36 kg) s-au clasat pe locul secund, iar Ana Maria Vladu (U14; - 29 kg), Roberta Ioviţă (U14; - 44 kg, U21; - 44 kg şi Seniori; - 44 kg), Ana Maria Stroe (U16; - 40 kg şi U18; - 40 kg), Lorena Necula (U18; + 63 kg), Diana Argint (Seniori; - 48 kg), Alexandra Nae (Seniori; - 48 kg), Kristina Tătar (Seniori; - 52 kg), Daniel Vrăjitoru (U14; - 55 kg) şi Costel Ungaru (U18; - 55 kg) au încheiat concursul pe treapta   a III-a, la categoriile respective de vârstă şi greutate.

De la an la an, această competiţie devine tot mai puternică, iar prezenţa sportivilor din străinătate e tot mai numeroasă. CSM a avut în concurs sportivi  care au luat şi câte trei medalii, participând la diferite categorii de vârstă.
A precizat antrenorul de la CSM Drobeta, Lena Sterea

Strehaia a luat 6 medalii

Prezent cu 12 judoka în concurs, Palatul Copiilor - Filiala Strehaia a cucerit şase medalii.  Aurul a fost adus de Ane-Marie Brebinaru (32kg), care s-a impus atât la  U12 si cât şi la U14, iar  Nicu Sperius (60 kg) a luat argintul la seniori.
Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Dalia Robu ( U13; - 36 kg), Petruţa Ilcău (U16; - 48 kg) şi Cosmin Mîlcomete (U 18; - 90 kg). Rezultatele au plasat secţia pregătită de Ilie Gîdea pe locul 22 în clasamentul general al cluburilor.

Pentru sportivii mei a fost primul concurs de verificare, după vacanţa de vară, şi sunt mulţumit de randamentul lor. Urmează campionatul Naţional de Ne-waya, care va avea loc tot la Severin.