NATAŢIE
Claudia Gadea şi-a făcut «botezul» european la Praga
La Cupa Ţărilor Central Europene, desfăşurată în capitala Cehiei, componenta CSM Drobeta a adus singura medalie pentru delegaţia României, la individual
Mircea OGLINDOIU ,10 decembrie 2014,23:54 nr. afisari:1236
La Praga, înotătoarea transferată în primăvară de clubul severinean, de la Aqua Team Bucureşti, a cucerit bronzul la 400 metri mixt, probă pe care a încheiat-o în 4:59,78 minute. Aurul a fost adjudecat de Anja Crevar (4:53,92), din Serbia, care s-a mai impus în alte trei probe, în care bucureşteanca descoperită de Cătălin Becheru a fost aproape de podium.

Astfel, Gâdea s-a clasat pe 4 la 400 metri liber (4:32,20) şi 800 metri liber (9:24,20), iar la 200 metri mixt (2:25,67)  s-a poziţionat pe locul al V-lea. Tot pe locul al IV-lea a încheiat proba de 50 metri liber şi Ionuţ Radu, care a oprit cronometrul la 24,41 secunde. La 100 metri liber şi 200 metri liber, componentul CSM Drobeta, originar şi el tot din Bucureşti, s-a clasat pe 10, respectiv 12, cu timpul de 53,74 / 2:01,81. În toate probele menţionate s-a impus sârbul Andrej Barna.

Clubul severinean a luat bronzul şi la ştafetă

Ionuţ Radu n-a mai ratat podiumul şi la 4x100 metri liber, unde ştafeta României s-a regăsit înaintea Serbiei (3:36,28) şi a obţinut bronzul (3:33,53), fiind devansată de cele ale Ungariei (3:28,60) şi Poloniei (3:28,88). Fostul junior de la Aqua Team a sărit primul în bazin şi după 100 de metri a predat ştafeta la 53 de secunde şi 80 de sutimi. Rezultate bune a obţinut şi Sabin Bonea, clasat pe 7 la 400 metri mixt (4:41,87) şi 1500 metri liber (16:45,51), unde, colegul său de club, Vlad Tudose a fost al 11-lea (17:31,00). Bonea s-a mai clasat pe 8 la 200 m mixt (2:15.17)  şi pe 9 la 400 metri liber (4:13,04). Rezultatele de la Praga au plasat însă România pe ultimul loc în clasamentul general al Cupei Ţărilor Central Europene, după Ungaria, Polonia, Slovenia, Cehia, Serbia şi Slovacia.

CSM Drobeta a avut 4 înotători, din delegaţia de 20 de sportivi cu care a participat România în Cehia. Am adus singura medalie la individual, iar cea de-a doua medalie a ţării noastre a fost obţinută la ştafetă, unde a contribuit şi sportivul nostru, Ionuţ Radu. Totodată, am bătut două recorduri naţionale, la 400 metri liber şi 50 metri liber, ultimul aparţinându-i chiar fostului meu elev, Marius Radu, plecat în toamnă la CSM Bacău. Pentru Claudia Gâdea e prima medalie continentală, dar ea va fi şi anul viitor tot junioară şi are şanse mari să ia o medalie mai valoroasă.
A explicat antrenorul de la CSM Drobeta, Dan Bădescu

Până atunci, acesta aşteaptă noi medalii de la Campionatul Naţional de Juniori, care va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni la Piteşti. Clubul severinean va miza pe cei 10 înotători transferaţi în primăvară de la Aqua Team Bucureşti. „La Piteşti, aştept un număr însemnat de medalii”, a afirmat Bădescu.