ATLETISM
Bondoc şi Florescu, campioni naţionali
Campionatul Naţional de atletism în sală, rezervat copiiilor, a adus două medalii de aur la malul Dunării
Mircea OGLINDOIU ,8 aprilie 2015,00:12 nr. afisari:2113

Deşi a scos un timp mai slab cu două secunde decât cel înregistrat la etapa de calificare, desfăşurată în urmă cu trei săptămâni, tot în sala de atletism a Complexului Naţional Lia Manoliu din Bucureşti, severineanul Adrian Marian Bondoc (foto) s-a impus din nou la 1.500  metri. Duminică, sportivul legitimat la CSM Drobeta a trecut  linia de sosire după 4:51.56 minute, la copii I.

E prima mea medalie de aur şi sunt foarte fericit. Anul trecut luasem  bronzul.
A spus elevul lui Mirel Bîrcu

Timpi mai slabi decât în calificări

La copii II, sportiva pregătită la CSS Drobeta de Marin Istrate, Aurelia Ştefania Florescu, s-a impus la 600 metri, în 1:46,05 minute, timp, de asemenea mai slab, cu o jumătate de secundă, faţă de cel de la etapa de zonă. La 1.500 metri, Ionela Gabriela Spînu (CSM Drobeta) s-a clasat pe locul al X-lea, la copii I, după ce a trecut linia de sosire în 5:31,32 minute, timp cu 18 secunde sub cel  de la etapa de calificare.